Connect with us

Zprávy

Ze startupu do pár let evropskou jedničkou mezi poskytovateli řešení pro moderní ochranu dat

Veeam, poskytovatel řešení pro zálohování, obnovu a správu dat, nedávno oslavil 15. výročí svého založení. Na lokální úrovni tento renomovaný poskytovatel softwaru úspěšně rozvíjí své podnikání již deset let, zatímco v posledních pěti letech český tým zřídil v Praze největší výzkumné a vývojové centrum společnosti s více než 400 zaměstnanci. Podívejme se na skutečně unikátní příběh úspěchu, který způsobuje revoluci a formuje trh replikace a ochrany dat v regionu EMEA i na celém světě.

Existuje mnoho nápadů, které mohou změnit svět, ale jen některé z nich jsou dostatečně silné na to, aby se z nich stal globální hráč. Klíčový je nejen dobrý obchodní model a správné provedení propracovaného podnikatelského plánu, ale také manažerské schopnosti, firemní kultura a hodnoty, umění pracovat s lidmi a zájem nejen o zákazníka, ale také o společnost a prostředí, ve kterém se firma nachází.

Tento mix byl a stále je základní premisou podnikatelského úspěchu, v posledních měsících nám ale do této rovnice výrazně vstupují i celospolečenské změny v důsledku pandemie. Spolu s myšlením lidí se mění i jejich ideologie a žebříček hodnot, a s tím i podnikatelské prostředí a logicky i přístup firem a zaměstnanců.

Co je potřeba k tomu, abyste se stali technologickým gigantem?

Na tuto otázku by mohlo znát odpověď mnoho ambiciózních i menších organizací, protože zejména technologický sektor v čele s IT v dnešní neklidné době nabírá na síle. Ale ani v IT není snadné se prosadit. Podle Martina Štětky, regionálního ředitele pro střední a východní Evropu ve společnosti Veeam, je vedle skvělého nápadu nezbytných několik dalších faktorů, jako je včasné odhalení a pochopení měnících se potřeb zákazníka, schopnost individuálního přístupu i ve velkém měřítku a umění vybrat si ty správné zaměstnance.

Jak uspěl Veeam?

Může být celá řada způsobů, jak uspět, a všechny mohou být správné. Základem je umět naslouchat trhu, mít kvalitní a konkurenceschopný produkt, funkční spolupráci mezi vývojovými a obchodními týmy a samozřejmě i účinnou marketingovou strategii. Ve Veeamu se nám tuto kombinaci podařilo vyladit. V roce 2006 jsme identifikovali příležitost na trhu – potřebu podniků zálohovat rychle se rozvíjející virtualizovaná prostředí VMware, a nabídli vhodné řešení. Vytvořili jsme zcela nové řešení zálohování pro VMware a postupem času naučili podniky, že schopnost udržet provoz podniku bez ztráty kritických dat i po selhání IT systémů činí ze zálohování naprostou nutnost, a to nejen pro zajištění kontinuity podnikání, ale také pro přežití a konkurenceschopnost podniku. Má-li však být firma skutečně úspěšná, klíčový je lokální přístup na každém z trhů. Na jednotlivých trzích sázíme nejen na lokální týmy, ale i na obchodní partnery, kteří znají místní trh a zvyklosti. Dnes tak obsluhujeme více než 400.000 zákazníků po celém světě včetně 81 % organizací ze žebříčku Fortune 500 a 69 % z globální dvoutisícovky. Globální ekosystém Veeamu zahrnuje více než 35 000 technologických partnerů, prodejců a poskytovatelů služeb a aliančních partnerů, a máme pobočky ve více než 30 zemích.

Jaké jsou typické problémy při růstu firmy, které zažívá většina start-upů?

V rámci rozvoje jakékoliv firmy zákonitě musí nastat moment, kdy se zakládající skupina lidí, kteří spolu úzce spolupracují, rozroste do většího týmu. Dosáhne-li určité velikosti, nemůže už jej řídit jeden manažer, který dohlíží na každý krok v jednotlivých procesech. Tehdy nastává čas určit vedoucí role a odpovědnosti, linie podřízenosti a také definovat struktury oddělení a další organizační procesy, které pomohou firmě a s ní spojenému náboru zaměstnanců růst.

Zní to velmi slibně, ale pro řadu teprve se rozvíjejících společností může být tento proces skutečnou výzvou. Ve Veeamu jsme tento významný organizační krok překonali tím, že razíme cestu jednoduchosti, kdy v každém bodě fungování firmy hledáme ten nejsnazší možný způsob, jak docílit požadovaného. Procesy jsou nezbytné, ale lze je nastavovat rozumně a prakticky. Současně stále podporujme týmového ducha, který vede lidi bez rozdílu pozic a zodpovědností ke stejnému cíli. Právě tým a náboráři jsou hybnou silou a základem pro úspěšný přerod do větší společnosti. Vybírat je musíte pečlivě, nejen rozumem, ale i srdcem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com