Společnost ZEBRA SYSTEMS, distributor s přidanou hodnotou (VAD) v segmentu kybernetické ochrany, uvedla, že podle jejího průzkumu již téměř polovina českých firem má nebo uvažuje o pojištění kybernetických rizik. Dotazování bylo provedeno mezi zákazníky a partnery ZEBRA SYSTEMS v rámci série konferencí Zebra Cyber Roadshow 2023, jež proběhly na přelomu září a října a které představily řešení kybernetické ochrany od společností Acronis, GFI Software a N-able.
Kybernetické systémy jsou rok od roku komplexnější a způsobů, jakým podniky mohou přijít o peníze v důsledku kybernetického incidentu, je stále více. Dnes již nejde jen o ztráty vzniklé přerušením provozu v důsledku hackerského útoku či selhání zařízení, ale hrozí také ztráty v důsledku pokut za porušení zákonných nařízení či nákladů na obnovu systémů a reputace. Za těchto okolností se stále více firem obrací na možnosti pojištění proti kybernetickým rizikům.
Nejzajímavější zjištění průzkumu:
- 11 % oslovených podniků již pojištění kybernetických rizik má, 32 % o něm uvažuje a 57 % o něm zatím neuvažuje.
- Nejzajímavější částí pojištění by pro účastníky bylo pojištění proti přerušení provozu (57 %), vydírání ransomwarem (43 %) a odpovědnosti za neoprávněné nakládání s údaji (28 %)
- Jen 32 % firem doposud nevznikla finanční škoda následkem nějakého kybernetického incidentu, 34 % přišlo o peníze v důsledku lidské chyby, 34 % v důsledku kybernetického útoku a 32 % v důsledku selhání IT (hardwaru či softwaru).
„Řada firem se mylně domnívá, že náklady na vyřešení kybernetického útoku tvoří pouze výkupné za odšifrování dat,“ řekl Aleš Hok, obchodní ředitel společnosti ZEBRA SYSTEMS. „Avšak ty tvoří pouze malou část celkových nákladů, které ještě navíc mohou zahrnout náklady na přerušení provozu, obnovu dat, posílení IT bezpečnosti, obnovu reputace či pokuty za nedodržení předpisů. Aby se tyto náklady minimalizovaly, je v dnešní době pojištění kybernetických rizik – vedle posílení vlastní kybernetické ochrany – určitě dobrý nápad.“