Connect with us

Zprávy

Trend 2024: Datová centra jako klíčová úložiště

Při pohledu do nového roku vyniká jeden trend týkající se dat a datových úložišť: organizace a správci datových center v Evropě budou i nadále pod tlakem, aby minimalizovali svůj dopad na životní prostředí a hledali způsoby, jak splnit své cíle v oblasti udržitelnosti.

Pro odvětví založená na datech, která vytvářejí a ukládají obrovské objemy informací, je to významná výzva. Datová centra již dnes představují 1 až 1,5 % světové spotřeby elektřiny, protože ke svému provozu, a především k chlazení, vyžadují vysokou úroveň spotřeby energie. Vzhledem k tomu, že i nadále generujeme více dat, zejména díky stále většímu zavádění technologických inovací, jako je umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML), požadavky na zpracování a ukládání dat se budou dále zvyšovat. Příkladem toho je explozivní růst trhu se servery s umělou inteligencí, který podle prognóz dosáhne do roku 2027 ohromující velikosti 150 miliard dolarů. Převedeno na spotřebu energie by tento segment trhu mohl ročně spotřebovat 85 až 134 terawatthodin.

V reakci na tuto výzvu lze očekávat, že se firmy a organizace budou obracet k řešením, která jim pomohou řešit energetickou účinnost a snížit plýtvání. Udržitelnější hardware, jako jsou vysokokapacitní pevné disky (HDD), může organizacím pomoci navrhnout a provozovat datové centrum s nižším dopadem na životní prostředí. Nová generace disků s nejvyšší kapacitou, které využívají šindelový magnetický záznam (SMR), představuje významný krok vpřed při plnění cílů zákazníků datových center v oblasti udržitelnosti. Pevné disky SMR poskytují až o více než 15 % vyšší plošnou hustotu ve srovnání s dnešními disky s nejvyšší kapacitou využívajícími konvenční technologii magnetického záznamu (CMR). Příkladem nedávno uvedeného vysokokapacitního SMR HDD je 28TB disk Ultrastar® DC HC680 společnosti Western Digital, který je nejen vyroben ze 40 % (hmotnostních) recyklovaného obsahu, ale je také o 10 % energeticky účinnější na terabajt, což ve velkém měřítku přispívá k dosažení cílů zákazníků v oblasti energetické účinnosti infrastruktury datových center.

Další výhodou použití disků s vyšší kapacitou je, že zákazníci datových center mohou pro uložení stejného množství dat instalovat menší množství disků s nízkou spotřebou a vyšší kapacitou namísto většího množství disků s menší kapacitou, což jim pomáhá snížit náklady na napájení a chlazení. Aby se předešlo zbytečnému elektronickému odpadu, lze některé staré modely pevných disků nebo modely s ukončenou životností doručit do programů Easy Recycle, který znovu využívá použité materiály, a vytváří tak prostor pro udržitelnější a energeticky účinnější dodavatelské řetězce.

Využitím inovativních řešení při ukládání dat budou organizace a firmy v roce 2024 schopny zpracovávat a analyzovat více dat, ale budou tak činit udržitelnějším způsobem, který jim pomůže splnit cíl dosáhnout snižování spotřeby energie.

Autorem příspěvku je Uwe Kemmer, ředitel EMEA Field Engineering ve společnosti Western Digital.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com