Connect with us

Zprávy

Telekomunikační společnosti se s pomocí VMware promění v technologické obry

Společnost VMware představila produkty a partnerství, která pomohou poskytovatelům komunikačních služeb rychleji modernizovat sítě a monetizovat nové služby. Inovace se týkají mimo jiné oblastí moderních aplikací, RAN a edge.

„Telekomunikační společnosti při budování sítí 5G po celém světě vytvářejí nové služby, které změní způsob, jakým pracujeme a žijeme,“ říká Sanjay Uppal, viceprezident a generální manažer divize řešení pro poskytovatele služeb a Edge společnosti VMware. „Při této historické změně, k jaké dochází jednou za generaci, naše zákazníky odlišuje multicloudový přístup společnosti VMware. Pomáhá jim inovovat – od jádra přes síť RAN po edge a cloud – a poskytovat pokročilé služby, které dále rozvíjí jejich obchodní aktivity.“

Transformace moderních aplikací pro telekomunikace

Poskytovatelé komunikačních služeb modernizují své sítě tak, aby bylo možné využívat virtuální a cloudové síťové funkce. Mnozí z nich k tomu volí platformu VMware Telco Cloud jako jednotný základ. Ten jim umožňuje přejít na novou úroveň provozu. Na příklad:

  • Společnost Millicom spolupracuje s VMware na sjednocení vzájemně oddělených sítí a zahájení přechodu na virtualizované a kontejnerizované síťové funkce.
  • Společnost Safaricom si vybrala platformu VMware Telco Cloud k vybudování zcela nové sítě v Etiopii.

Společnost VMware také spolupracuje na zefektivnění testování a ověřování řešení třetích stran na platformě Telco Cloud. Například společnosti Dell, Oracle a VMware vytvořily ověřený design jako předlohu pro vybudování robustního škálovatelného jádra sítě 5G na standardní infrastruktuře. Řešení může urychlit zavedení sítě zkrácením doby potřebné k návrhu, testování a integraci komponent od různých partnerů.

Desagregace RAN

Pokud jde o modernizaci RAN, poskytovatelé komunikačních služeb o ní přestávají pouze hovořit a přecházejí k akci. Mnoho z nich právě přechází na vRAN nebo Open RAN – nebo to mají v plánu. A k naplnění svých specifických potřeb spolupracují s několika dodavateli RAN.

VMware spolupracuje s širokým okruhem dodavatelů RAN na testování a ověřování interoperability jejich řešení s řešením VMware Telco Cloud Platform RAN. Tím ulehčuje práci poskytovatelům komunikačních služeb. Mohou jednoduše provozovat a spravovat funkce RAN od různých dodavatelů na platformě, která je pro RAN vytvořena a optimalizována.

Společnost HCL, která je partnerem VMware od roku 2008, rozšiřuje své portfolio služeb spravované infrastruktury založených na technologiích VMware o podporu platformy VMware Telco Cloud – 5G Core a VMware Telco Cloud RAN. Společnost HCL navíc zřídí specializovanou laboratoř, která pomůže zefektivnit nasazení těchto řešení v zákaznických sítích.

Programovatelnost sítě

V architektuře O-RAN hostuje inteligentní kontrolér RAN (RIC) aplikace, které umožňují nové funkce, jako je automatizace, optimalizace sítě a přizpůsobení služeb. VMware RIC je nyní obecně dostupný a hostuje aplikace běžící téměř v reálném čase (xApps) i jiné aplikace (rApps) vytvořené rostoucím ekosystémem vývojářů softwaru.

Moderní poskytovatelé služeb spolupracují se společností VMware na testování a implementaci VMware RIC ve svých sítích. Například společnost Vodafone nedávno dokončila ověřování konceptu řešení pro efektivnější využití spektra. Na VMware RIC připojeném k Capgemini 5G RAN spustila Spectrum Multiplier, novou aplikaci od Cohere Technologies. S těmito výsledky: Díky inteligenci xApp společnosti Cohere zdvojnásobil Vodafone spektrální účinnost 5G – a tím fakticky kapacitu buňky.

Programovatelnost sítě přesahuje RAN. Dnes oznámené řešení virtualizovaného směrování společnosti Arrcus, Arrcus ACE 2.0, je nyní interoperabilní s platformou VMware Telco Cloud, což poskytovatelům komunikačních služeb umožňuje zlepšit programovatelnost jejich sítí a rozšířit je až do edge prostředí. Na stánku VMware na Světovém mobilním kongresu 2022 předvedla společnost SoftBank, jak může toto řešení využít k realizaci své vize uživatelské vrstvy mobilní sítě 5G.

Přechod na edge computing v podnikové sféře

Podnikoví zákazníci aktivně přesouvají pracovní zátěže moderních aplikací do edge prostředí. Očekávají, že jim 5G pomůže tento proces urychlit. A na privátní 5G jako základ. Z toho důvodu společnost VMware spolupracuje s několika partnery na poskytování privátních síťových řešení poskytovatelům komunikačních služeb, které mohou následně dodávat svým firemním zákazníkům.

Společnosti ASOCS, Druid a VMware například představily ověřený design pro privátní mobilní sítě, který umožňuje firemním zákazníkům využívat bezpečnější, robustní připojení 5G na periferii sítě. ASOCS CYRUS RAN a Druid Raemis Core běží na platformě Edge Compute Stack společnosti VMware a poskytují privátní řešení 5G.

Společnosti STL, ASOCS a VMware navíc představily podnikové řešení 5G, které nabízí výkonnou lokální, plně virtualizovanou a otevřenou síť RAN. Díky inteligentní interiérové malé buňce 5G Garuda od společnosti STL může být toto řešení hostováno spolu s podnikovou IT infrastrukturou na běžných komerčních serverech a hladce se tak propojí se stávající podnikovou infrastrukturou.

Poskytovatelé komunikačních služeb pak přidávají VMware SASE do svého portfolia spravovaných řešení, aby umožnili podnikovým zákazníkům inovovat v prostředí edge.

  • BT nabídne nadnárodním zákazníkům VMware SASE jako globální spravovanou službu, která spojuje rozsáhlé zkušenosti a znalosti v oblasti sítí a bezpečnosti BT s technologiemi VMware.
  • MetTel nabídne zákazníkům externě spravované řešení SASE založené na VMware SASE.
  • Verizon přidá VMware SD-WAN do svého globálního portfolia spravovaných služeb SD-WAN.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com