Zprávy
Stůjte zpříma, vzdělávejte se, vytrvejte a nikdy se nevzdávejte,
říká Cecilia Regolo, hlavní specialistka na rozvoj obchodu, Western Digital
- Jaké byly pro vás jako ženu největší výzvy ve vašem oboru? Jak jste je překonala?
Proniknout do technologických odvětví někdy může být pro ženy obtížné, a to se projevuje už na úrovni vzdělávání. Když jsem například studovala na IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), byla jsem tam jen jednou z mála studentek. Když se vrátím ještě dále, během svého dětství v Itálii jsem viděla, že úspěch u žen vypadal úplně jinak a překonání těchto stereotypů v mém vlastním životě a kariéře bylo náročné.
Pokud jde o to, jak jsem tyto překážky překonávala já osobně, mí rodiče vždy za mnou stáli v mé snaze o budování kariéry v IT. Podporovali například mé cestovní plány a povzbuzovali mě k práci v různých zemích Evropy a USA. Mít za sebou podpůrnou síť, ať už se jedná o rodinu, přátele nebo pracovní mentory, je pro dosažení cílů žen klíčové.
Když jsem začínala svou kariéru, byla jsem vždy jedinou ženou na technických pozicích v kontaktu se zákazníky a postupem času jsem se naučila, jak se v týmu odlišit využitím svých silných stránek. Věřím, že tím, že jsem prokázala svou hodnotu v týmu, jsem překonala všechny předsudky, které o mně kolegové mohli mít.
- Změnila pandemie přístup žen k jejich kariéře a růstu? Jak pandemie ovlivnila vaši práci a duševní pohodu?
Domnívám se, že pandemie přinesla další výzvy pro všechny, zejména pro ženy. V mnoha případech mohou být ženy ve svých rodinách z velké části zodpovědné za péči o děti a nutnost skloubit práci z domova a domácí vzdělávání zvyšuje tlak na pracující matky. Kromě toho je v průběhu pandemie stále obtížnější pečovat o duševní zdraví. Při práci na dálku je důležité dělat si přestávky, odejít od notebooku a pobýt venku.
- Jaké jsou podle vás nejpalčivější genderové předsudky, kterým ženy ve světě technologií čelí?
Z mých dlouholetých zkušeností vyplývá, že se někdy předpokládá, že ženy nejsou dostatečně technicky zdatné nebo že by mohly být posuzovány podle svého vzhledu a předpokládá se, že nemají stejné technické znalosti a porozumění jako jejich mužští kolegové. U žen, které vystoupaly po kariérním žebříčku, mohou být také zpochybňovány jejich těžce získané dovednosti a úspěchy. Problémem je také nedostatečné zastoupení žen ve vedoucích pozicích ve firmách, což by mohlo mladým dívkám a ženám ztěžovat snahu o získání vedoucích pozic.
- Jak vy a vaše organizace jako špička v oboru usnadňujete ostatním ženám dosahování jejich profesních cílů?
Ve Western Digital pracuji něco málo přes tři měsíce a v organizaci jsem zaznamenal mnoho pozitivních věcí. Transparentnost je klíčová a pro vedoucí ženy je zásadní, aby propagovaly a podporovaly ostatní ženy. Tento proces mohou podpořit iniciativy společnosti: Společnost Western Digital nedávno spustila interní program, který propojuje ženy ve společnosti, poskytuje jim informace a podporuje jejich osobní rozvoj prostřednictvím externích přednášek, školení a mentorských programů. Tato mentorská setkání podporují zaměstnance při zkoumání a projednávání nápadů. Pěstování vůdčích a komunikačních dovedností může urychlit změny v rámci širšího podniku.
Stejně jako existují rozdíly mezi muži a ženami v oblasti vědy, techniky, inženýrství a matematiky (STEM), existují rozdíly mezi muži a ženami také v oblasti patentování. V rámci svého poslání změnit údajně nízké zastoupení vynálezkyň začala společnost She Invents usilovat o zajištění spravedlivého zastoupení vynálezkyň s cílem zvýšit účast technických pracovnic společnosti na patentové činnosti. Společnost She Invents podnikla několik kroků k dosažení svého cíle. Nejprve společnost zavedla mentoringový program, v jehož rámci se zkušenější vynálezci a vynálezkyně mohli podělit o své znalosti patentového procesu společnosti Western Digital s méně zkušenými vynálezkyněmi a vynálezci. Mentoři konkrétně pomáhají mentorovaným identifikovat potenciálně patentovatelné nápady, předkládat tyto nápady k patentovému posouzení a proměňovat schválené nápady v patentové přihlášky. V rámci programu She Invents se ženy staly také členkami výborů pro posuzování patentů, což jim umožnilo získat hlubší znalosti o patentovém procesu společnosti Western Digital a radit méně zkušeným vynálezkyním (zejména technologickým pracovnicím, pro něž může být snazší obrátit se na členku výboru). Od prvního interního oznámení programu v květnu 2020 se účast žen v patentovém programu zvýšila o 27 %. Patentového procesu se účastní stále více žen a získávají znalosti potřebné k uvědomění si své hodnoty, což podporuje jejich profesní rozvoj a dodává jim sebevědomí k vyjádření vlastních myšlenek. Díky tomu jsou tyto ženy v práci spokojenější a stoupají na žebříčku vedoucích pozic.
Zastoupení pracovnic ve vedoucích pozicích má důležitou společenskou odezvu. Mám pro to velmi osobní příklad: nedávno mi neteř s potěšením řekla, že jsem pro ni vzorem a inspirací. V současné době studuje čtvrtý ročník střední školy a sní o práci v oblasti špičkových technologií. Věřím, že díky tomu, že se mi v mé kariéře daří, má neteř získala sebevědomí vstoupit do odvětví, kde dominují muži. Potřebujeme prostě více ženských vzorů, které ukazují, že pohlaví by nemělo v kariéře hrát roli.
- Co je vaší mantrou úspěchu? Můžete se podělit o radu pro ženy a dívky, které chtějí dosáhnout úspěchu v oblasti technologií a prolomit předsudky?
Stůjte zpříma, vzdělávejte se, vytrvejte a nikdy se nevzdávejte. Buďte laskavé, ale zároveň tvrdé, a pozorně sledujte, co v dané situaci chybí, abyste tuto mezeru mohly zaplnit. Klíčové je také naslouchání, bez kterého nemusíte plně pochopit celý obraz a učinit správné rozhodnutí. Zaměření na tyto oblasti vám pomůže vyniknout.
Cecilia se narodila a vyrostla v Itálii. Vystudovala elektrotechniku na univerzitě La Sapienza v Římě a specializovala se na telekomunikace. V roce 1999 se kvůli kariéře přestěhovala do USA, ale v roce 2020 se vrátila do Itálie, aby byla nablízku své rodině. Prošla různými zaměstnáními a pozicemi v odvětví IT: svou kariéru zahájila jako inženýrka aktivních systémů užitečného zatížení v ESA v Nizozemsku, poté přešla do Texas Instruments a zastávala různé evropské pozice v oblasti zákaznické podpory, produktového marketingu a systémů a aplikací pro paměti DRAM a NOR Flash. Poté více než 20 let pracovala na různých pozicích v oblasti aplikací, obchodního rozvoje a regionálního marketingu (po celém světě) pro produktové kategorie NOR Flash, PSRAM, DRAM, NAND a SSD ve společnosti Micron. V paměťovém průmyslu zůstala jako manažerka rozvoje obchodu a pracovala pro společnosti WPG America (distributor) a Toshiba/Kioxia. Ve společnosti Toshiba/Kioxia zastávala pozici segmentové manažerky pro zabudované produkty, SSD pro datová centra a software NVMe-oF.
Nyní působí v Pavii.