Zprávy

Sophos 2023 Threat Report: Zločinci „jdou po penězích“ – obchodují s kyberkriminalitou, spouštějí pokročilejší ransomwarové útoky a zdvojnásobují krádeže přihlašovacích údajů

Sophos, celosvětový lídr v oblasti inovací a poskytování kybernetické bezpečnosti jako služby, zveřejnil svoji každoroční studii Sophos 2023 Threat Report. Studie podrobně popisuje, jak se prostředí kybernetických hrozeb dostalo na novou úroveň komerčního využití a pohodlí pro potenciální útočníky, když byly díky rozšíření kybernetické kriminality jako služby odstraněny téměř všechny překážky pro páchání kybernetické kriminality. Studie rovněž uvádí, že ransomware zůstává jednou z největších hrozeb kybernetické kriminality pro organizace, útočníci inovují své vyděračské taktiky a stále roste poptávka po ukradených přístupových údajích.

Zločinecká tržiště, jako je Genesis, již dlouho umožňují nákup malwaru a služeb použitelných pro malwarové útoky („malware jako služba“), stejně jako prodej ukradených přihlašovacích údajů a dalších dat ve velkém. V posledním desetiletí s rostoucí popularitou ransomwaru vzniklo celé odvětví „ransomware-as-a-service“. V roce 2022 se tento model „as-a-service“ rozšířil a je možné zakoupit téměř všechny části sady nástrojů pro realizaci kyberzločinů – od počáteční infekce až po způsoby, jak se vyhnout odhalení.

„Nejedná se jen o obvyklé případy, jako je prodej malwaru a sad na realizaci podvodů a phishingu,“ řekl Sean Gallagher, hlavní výzkumník hrozeb ve společnosti Sophos. „Kyberzločinci z vyšších pater nyní prodávají nástroje a schopnosti, které byly dříve výhradně v rukou některých nejsofistikovanějších útočníků, jako služby jiným subjektům. V loňském roce jsme se například setkali s inzeráty na službu OPSEC-as-a-service, kde prodejci nabízeli útočníkům pomoc při skrývání infekcí Cobalt Strike, a viděli jsme službu scanning-a-service, která poskytuje kupujícím přístup k legitimním komerčním nástrojům, jako je Metasploit, aby mohli najít a následně zneužít zranitelnosti. Komoditizace téměř všech složek kybernetické kriminality ovlivňuje prostředí hrozeb a otevírá příležitosti pro jakýkoli typ útočníka s jakoukoli úrovní dovedností.“

S rozvojem odvětví „as-a-service“ se stále více komoditizují i hackerská tržiště, která fungují jako běžné podniky. Prodejci nástrojů na páchání kyberzločinů inzerují nejen své služby, ale také vystavují nabídky práce, aby získali útočníky s odlišnými dovednostmi. Některá tržiště nyní mají speciální stránky s poptávkami pomoci a nábory zaměstnanců, kde také zájemci o práci zde inzerují své dovednosti a kvalifikace.

„Dřívější ransomwaroví útočníci byli poměrně limitováni v rozsahu činnosti, protože jejich operace byly centralizované a členové skupiny vykonávali každý aspekt útoku. Když se ale ransomware stal nesmírně ziskovým, hledali způsoby, jak svou produkci rozšířit. Začali tedy části svých činností outsourcovat a vytvořili celou infrastrukturu na podporu ransomwaru. Nyní si z úspěchu této infrastruktury vzali příklad další kyberzločinci a následují je,“ řekl Gallagher.

Jak se infrastruktura kyberzločinu rozšiřovala, ransomware se stával velmi populární – a vysoce ziskový. V uplynulém roce ransomwarové skupiny pracovaly na rozšíření své potenciální útočné služby tím, že se zaměřili na jiné platformy než Windows a zároveň začali používat nové jazyky, jako jsou Rust a Go, aby se vyhnuli odhalení. Některé skupiny, zejména Lockbit 3.0, diverzifikovaly své operace a vytvářely „inovativnější“ způsoby vydírání obětí.

„Když hovoříme o rostoucí sofistikovanosti zločineckého podsvětí, vztahuje se to i na svět ransomwaru. Například Lockbit 3.0 nyní nabízí programy odměn za odhalení chyb ve svém malwaru a sdílení nápadů na zlepšení svých činností ze zločinecké komunity. Jiné skupiny přešly na „model předplatného“ za přístup k získaným datům a další je prodávají v aukcích. Ransomware se stal především byznysem,“ řekl Gallagher.

Rozvíjející se ekonomika podsvětí nejenže podnítila růst ransomwaru a odvětví „as-a-service“, ale také zvýšila poptávku po krádežích přihlašovacích údajů. S rozšířením webových služeb lze různé typy přihlašovacích údajů a dat, zejména cookies, využít mnoha způsoby k získání lepší pozice při útocích na sítě, a to i při obcházení vícefaktorového ověřování. Krádeže přístupových údajů také zůstávají jedním z nejjednodušších způsobů, jak začínající zločinci mohou získat přístup na hackerská tržiště a začít svou „kariéru“.

Exit mobile version