Connect with us

Zprávy

Praktický test Abc3D: technologie Hyper Speed od Raise3D významně zkracuje dobu tisku

Společnost Elvira, přední dodavatel 3D technologií a provozovatel portálu Abc3D, představila výsledky praktických testů nové technologie Hyper Speed od společnosti Raise3D, která umožňuje významné zvýšení rychlosti běžného 3D tisku. Úlohy realizované v showroomu společnosti Elvira ukázaly, že Hyper Speed dokáže oproti standardní technologii vytisknout stejné díly se stejně vysokou kvalitou dvojnásobnou (u menších dílů) až trojnásobnou rychlostí (u objemnějších dílů).

Příklady 4 testovacích výtisků:

Výška výtisku Standardní tisk Hyper speed Urychlení tisku Úspora času (v %) Materiál
Díl 1 4 cm 5h 5min33 sec 2h 27 min 29 sec 2,07 x 51,7 % ABS
Díl 2 15 cm 23h 45min 18sec 10h 9min 43sec 2,33 x 57,2 % ABS
Díl 3 8 cm 3h 32min 21sec 1h 49min 53sec 1,93 x 48,3 % PLA
Díl 4 50 cm 116h 54min 56sec 43h 1 min 11 sec 2,72 x 63,2 % PLA

Srovnávací tisky proběhly na tiskárnách Raise3D Pro3 a Raise 3D Pro3 Plus s technologií HUK3 (Hyper Speed Upgrade Kit). Princip nadstavby HUK3 spočívá v jednoduché a rychlé výměně tiskových hlav, které obsahují speciální trysky upravené k optimální extruzi při vyšších rychlostech. Upgrade kit navíc s pomocí kalibrační sondy se změří frekvence vibrací a vzdálenosti, které si uloží a následně změřené odchylky v průběhu vlastního tisku kompenzuje.

Zatímco standardní rychlost tiskové hlavy při tisku základních materiálu při klasické technologii je 40-60 mm/s, Hyper Speed umožňuje při tisku PLA a ABS (oficiálně podporované materiály) tisknout rychlostí až 300 mm/s, aniž by docházelo ke ztrátě kvality na povrchu. Speciální materiály Hyper Speed PLA a Hyper Speed ABS umožňují rychlejší chladnutí tak, aby nedocházelo k nežádoucím jevům, což se pozitivně projevuje zejména při složitějších geometriích.

„Naše praktické testy s technologií Hyper Speed ukázaly, že čím objemnější díl, tím je i vyšší úspora času,“ řekl Pavel Sequens, produktový specialista 3D v Elvira|Abc3D. “Při tisku menších dílů a složitějších geometrií jsou časové úspory nižší z důvodu častějšího zpomalování tiskové hlavy, kdy je úspora cca jen dvojnásobná. Avšak s rostoucí velikostí dílů roste relativní rychlost tisku, která může být v praxi i více než trojnásobná. Pro cca 90 % tištěných dílů (v závislosti na geometrii a tenkých stěnách) technologií Hyper Speed lze navíc použít i běžné filamenty, kdy bylo testováno PLA a ABS od společnosti Fillamentum. K tisku problematičtějších dílců se pak spíše hodí speciální hyper speed materiály.“

Společnost Elvira je distributorem produktů Raise3D od 4. čtvrtletí 2022, technologii Hyper Speed uvedla na český a slovenský trh v listopadu loňského roku. Díky vysoké poptávce zákazníků po technologiích Raise3D získala Elvira začátkem května ocenění Nejlepší nový partner za rok 2022 v regionu Evropy.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com