Connect with us

Zprávy

Oslavte světový den rádia s novým DAB standardem

Před jedenácti lety (2011) Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu, známější pod označením UNESCO, vyhlásila 13. únor Světovým dnem rádia. Rádio, česky častěji nazývané rozhlas, zůstává na celosvětové úrovni nejrozšířenějším médiem. Rozhlasové stanice po celém světě nabízejí širokou škálu programů, zpravodajství, názorů, obsahu a odrážejí rozmanitost celosvětového publika. Formát rádia se po více než sto let své existence neustále vyvíjí. Poslední významnou technologickou změnou je přechod na tzv. DAB+ rádio, který reflektuje také Sencor se svými produkty.

Nový technologický standard významně rozšiřuje programovou nabídku

DAB+ je digitální pozemní rozhlasové vysílání, častěji nazývané digitální rádio. Nahrazuje klasické analogové vysílání a lze jej naladit standardní anténou na rádiu. To ale musí příjem DAB+ podporovat. Výhodami DAB+ jsou čistší digitální zvuk a řada doplňkových služeb, jako je elektronický programový průvodce (EPG), informace jako logo stanice, jméno moderátora či interpreta nebo dopravní informace. Od roku 2020 je více než 95 % České republiky pokryto DAB+ signálem a kromě veřejnoprávních stanic v novém standardu vysílá již i celá řada komerčních rádií. Do budoucna lze očekávat také výrazné rozšíření programové nabídky, než byla v klasickém FM pásmu. Vysílání v FM naopak bude postupně utlumováno a nakonec zcela vypnuto.

Sencor SRD 7757

Značka Sencor nabízí za dostupnou cenu několik modelů rádií s podporou DAB+ vysílání. Pro poslech kdekoliv na cestách, doma či venku na chatě je určené malé digitální rádio Sencor SRD 7757. V nabídce je v bílé a černé barvě, napájení probíhá pomocí vestavěné baterie (až 11 hodin na jedno nabití) nebo skrze micro USB. Na rádiu lze poslouchat DAB+ vysílání, ale i starší FM signál, obsah z USB, micro SD slotu nebo telefonu/tabletu prostřednictvím Bluetooth 5.0.

Na barevném 2,4“ LCD displeji se zobrazením času, indikátorem baterie a síly signálu je možné nastavit budík i automatické vypnutí po požadovaném čase.

Rozměry: 165 x 92 x 43 mm Hmotnost: 0,3 kg

DAB+ rádio Sencor SRD 7757 je v prodeji za 1 199 Kč.

Wi-Fi internetové rádio s DAB – Sencor SIR 6000WDB

Pro domácí poslech s nejširší možnou nabídkou stanic je určené Wi-Fi internetové rádio s DAB Sencor SIR 6000WDB. Rozhlasové stanice na něm lze přijímat pomocí klasického FM příjmu, nového DAB+ vysílání a navíc také přímo z internetu, kde lze naladit až 26 000 dalších stanic nejrůznějších žánrů z celého světa.

Vše je přehledně zobrazeno na 2,4″ barevném displeji. Rádio lze plně ovládat pomocí ovládací aplikace AirMusic (iOS/Android) nebo dálkovým ovladačem. Ve výbavě nechybí ani USB, připojení skrze 3,5mm stereokonektor nebo rozhraní Bluetooth pro připojení chytrých zařízení, jako jsou telefon, tablet či počítač.

O zvuk se starají zabudované stereoreproduktory o výkonu 14 W (2 x 7 W).

Rozměry: 255 x 180 x 99 mm Hmotnost: 1,4 kg

Wi-Fi internetové rádio s DAB Sencor SIR 6000WDB je v prodeji za 2 999 Kč.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com