Connect with us

Zprávy

Oracle na konferenci ukázal, jak data rozhodují o úspěchu

V uplynulých 18 měsících se IT lídrům na celém světě jasně ukázaly rozsáhlé možnosti a kritická hodnota cloudu pro podnikání. Nyní nastal čas přejít od krátkodobé reakce k dlouhodobé IT strategii, což názorně představila společnost Oracle na konferenci Technology Summit 2022.

Moderní technologie například umožňují při televizních přenosech poskytovat takové informace, jako je pravděpodobnost gólu (nebo jiné události) na základě informací o konkrétním hráči, týmech, situaci a dalších faktorech. Tyto predikce lze poskytnout na základě obrovského množství uložených dat, která jsou navíc velmi rozmanitého původu. Zahrnují data historická (původně analogová), strukturovaná i nestrukturovaná. Tato data bylo třeba připravit pro algoritmy strojového učení, spustit příslušný model, vygenerovat předpověď a samozřejmě ji také zobrazit způsobem, který by byl pro diváka smysluplný a přínosný. Samotnou předpověď a další informace je navíc třeba poskytnout v reálném čase.

V britské fotbalové Premier League tak technologie Oracle sleduje pozice všech hráčů, když jejich tým drží míč, a naopak, když ho ovládá soupeř, a na základě toho upozorňuje fanoušky na rozdíly v organizaci obou týmů při útoku i obraně. Diváci mají dále k dispozice průběžné předpovědi výsledků zápasu, a to na základě 100 000 simulací vždy provedených pro jeho zbývající část, a funkci, která zobrazuje pravděpodobnost, že tým, který zrovna drží míč, střelí v následujících 10 sekundách gól. Právě Oracle jako společnost historicky specializovaná na databáze a v současnosti i na cloudové výpočetní a analytické platformy zde tedy může ideálně demonstrovat přednosti svých technologií.

Data ale rozhodují i o samotném sportovním výsledku. Například tým Formule 1 Red Bull Racing Honda používá technologii Oracle k provádění obrovského množství simulací, které mu pomáhají optimalizovat a přijímat rozhodnutí přímo během závodu. Basketbalový tým Golden State Warriors zase využívá řešení, které sdružuje data z tréninkových akcí s daty z probíhajícího utkání. Vytváří tak přehled výkonnosti jednotlivých hráčů, který trenéři používají k úpravám herní strategie na hřišti. A fotbalový klub Seattle Sounders FC proto, aby mohl předvídat sestavy hráčů, výkonnost a herní strategii, zpracovává miliony živých datových bodů.

Ukázkovým příkladem role dat v současném sportu je jachtařský závod SailGP. Všechny závodní lodě jsou v tomto případě naprosto stejné, takže konečný výsledek závisí výhradně na dovednostech týmů a jejich trenérů. Všem týmům poskytuje data v reálném čase cloudová platforma Oracle Cloud Infrastructure. Závodníci i trenéři si mohou vytvářet a přizpůsobovat vlastní datové panely založené na analýze dat ze senzorů lodi (30 000 datových bodů za sekundu), dále tato data podle svého uvážení kombinovat a na jejich základě se rozhodovat. Data jsou v tomto případě dokonce otevřená, takže lze sledovat i údaje, a tím nepřímo i strategii, konkurence. Stejná technologie je určena pak i pro fanoušky akce.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com