Connect with us

Zprávy

Odolná zařízení Panasonic Toughbook pomáhají digitalizovat logistiku

Zhruba 90 % světového zboží se přepravuje po moři, z toho více než 70 % jako kontejnerový náklad, který se každoročně přepravuje v 226 milionech kontejnerů na více než 50 000 obchodních lodích operujících v oceánech. Čísla jsou ohromující. Není tedy divu, že digitalizace provozních přístavů s cílem zvýšit přehlednost, produktivitu a efektivitu je v tomto odvětví hlavním tématem.

Digitální transformace probíhá v celém přístavním průmyslu, od námořních nákladních lodí a lodních terminálů až po skladovací, logistické a dopravní operace, které umožňují další pohyb zboží. Aby však bylo možné využít mnoha výhod digitalizace (vyšší efektivity, produktivity, rychlosti, kontroly a přehledu), musí podniky v každé fázi dodavatelského řetězce digitalizovat procesy a vybavit své týmy správnou technologií.

Zásadním prvkem digitální transformace je využívání spolehlivých mobilních řešení od zařízení až po software a řešení, která lze namontovat do vozidel. Odolné tablety společnosti Panasonic TOUGHBOOK mohou být užitečnými nástroji pro každého z hlavních hráčů v přístavech: Námořní přepravci je mohou používat pro kontrolu nákladu, sledování nákladu a dokumentaci. Terminály pro vykládku/nakládku, zabudování zařízení do různých strojů používaných k přemísťování kontejnerů, dokumentaci, dohled nad operacemi na zemi a dohled nad ropnými tankery. Logistické služby pro monitorování a dohled nad operacemi na zemi, jakož i pro komunikaci a dokumentaci. Vnitrostátní dopravci pro ověřování, odbavování nákladu a navigaci. Technické služby pro komunikaci, přenos dat, zjišťování stavu úkolů, vzdálenou podporu a odbavování.     

Digitalizace provozu italského logistického centra

Interporto Padova, přední italské logistické centrum nákladní dopravy, využívá plně odolné tablety Panasonic TOUGHBOOK ke zvýšení produktivity, efektivity a udržitelnosti. Interporto se nachází na klíčových silničních, železničních a přístavních komunikačních trasách pro severovýchodní Itálii a Evropu. Každý den odtud odjíždí a přijíždí sem přibližně dvacet nákladních vlaků, které pravidelně spojují hlavní italské a evropské přístavy. Hlavním úkolem Interporta je rozvoj kombinované dopravypodporou používání železnice na dlouhé vzdálenosti jako alternativy k silniční dopravě. Odolná mobilní zařízení slouží k zobrazení a řízení operací v reálném čase, jako zdroj informací pro pracovníky a při manipulaci se stroji.

Odolné tablety používají ve dne v noci pracovníci v terénu, kteří provádějí operace v dešti, sněhu a na slunci podél kolejí. Operátoři nepřetržitě přijímají a odesílají informace ze zařízení a díky LTE připojení jsou neustále online, a to i přes přítomnost vysokých kovových konstrukcí, jako jsou jeřáby a stěny kontejnerů. Tablet se používá také v kokpitu vozidel manipulujících s kontejnery, odkud jsou řidičům v reálném čase předávány informace související s provozem.

Další globální operátor

Společnost DP World, která je předním prostředníkem globálního obchodu a nedílnou součástí dodavatelského řetězce, rovněž využívá odolné notebooky a tablety Panasonic TOUGHBOOK ke zvýšení produktivity a zlepšení zákaznického servisu na svém vytíženém terminálu v Southamptonu ve Spojeném království.

Terminál DP World Southampton chtěl řešení mobilní výpočetní techniky pro vedoucí pracovníky, kteří u všech lodí, které do terminálu dorazí, nesou odpovědnost za zajištění bezpečné a správné nakládky a vykládky kontejnerů. Po prozkoumání řady mobilních zařízení Panasonic TOUGHBOOK si vybrali odolné tablety a vytvořili vlastní softwarový program, který poskytuje vedoucím operátorům samostatnost při rozhodování na místě, což zvýšilo produktivitu a snížilo náklady. 

Vedoucí operátor nyní může zvolit, na kterém doku plavidla bude pracovat a potvrdit pozice kontejnerů. Žádný jiný terminál nepoužívá mobilní zařízení vybavená tak pokročilým softwarem, který by umožňoval operátorům interakci s nakládkou a vykládkou plavidel v reálném čase. Ta zvyšuje rychlost jeřábové překládky, zkracuje dobu pobytu plavidla a poskytuje dopravcům aktuálnější informace. Od zavedení tohoto řešení se zvýšila rychlost jeřábové překládky. Díky tomu plavidla stráví v přístavu méně času a mohou rychleji odjet do další destinace.

Aplikace se průběžně aktualizuje v tabletu, který přepíná mezi připojením pomocí sítí 4G a Wi-Fi, aby zajistil nepřetržitou konektivitu. Extrémní podmínky mohou také ovlivnit schopnost pracovníka sledovat a ovládat obrazovku mobilního zařízení, ale u těchto odolných tabletů může uživatel přepínat z běžného ovládání dotykové obrazovky do režimu ovládání pouze pomocí stylusu, což umožňuje pokračovat v práci i v těch nejtěžších podmínkách.

Kromě řešení pro vedoucí operátory vybavila společnost DP World odolnými notebooky Panasonic TOUGHBOOK v na míru navržené dokovací jednotce také manipulátory, tj. vozíky, které slouží k přesouvání a stohování přepravních kontejnerů. I týmy údržby společnosti DP World používají odolné notebooky Panasonic TOUGHBOOK jako nezbytné nástroje pro diagnostiku a správu údržbových úkonů u vozidel v terminálu. 

Je zřejmé, že odolná mobilní řešení jsou jen jedním ze základních prvků digitalizace přístavního provozu, ale je to nástroj, který může být základem pro transformaci v mnoha prostředích v rámci odvětví – od administrativy přes logistiku až po údržbu a opravy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com