Connect with us

Zprávy

Nejnovější notebooky Lenovo řady ThinkPad L a X jsou synonymem inovací a větší udržitelnosti

Společnost Lenovo dnes uvedla své nejnovější pracovní notebooky řady ThinkPad L a ThinkPad X13. Díky funkcím jako je vylepšená opravitelnost, více recyklovaných materiálů či efektivní řízení spotřeby energie a nabídce výkonných procesorů s vestavěným zabezpečením jsou tyto notebooky důkazem plnění závazku společnosti Lenovo směrem k inovacím a udržitelnosti. Společnost Lenovo tak ukazuje nejen své technologické znalosti, ale i své odhodlání podporovat různorodou zákaznickou základnu při získávání úspěchů v mnoha oblastech podnikání.

Nejnovější zařízení Lenovo ThinkPad L a ThinkPad X13 přichází s řadou novinek zaměřených na zlepšení uživatelské zkušenosti. Nové modely jsou dostupné v několika provedeních, včetně 13palcové velikosti displeje či 13palcového konceptu 2v1, 14palcových displejů a nově také 16palcového displeje u modelu ThinkPad L16, což je výběr, který uspokojí všechny uživatele hledající přenositelnost bez snížení výkonu. Notebooky jsou vybaveny volitelnou 5Mpx kamerou s vyšším rozlišením pro lepší možnosti videokonferencí a tvorby obsahu. Displeje s poměrem stran 16:10 jsou navrženy tak, aby nabízely výjimečný vizuální zážitek pro optimální produktivitu a díky podpoře až 64GB RAM1 jsou tyto notebooky zárukou bezproblémového multitaskingu a vysokého výkonu. Vylepšené chlazení zadních větracích otvorů zajišťuje účinné chlazení notebooku při dlouhodobém používání, zatímco vybrané modely nabízí podporu připojení až Wi-Fi 7 a 4G LTE nebo 5G sub6 u některých konfigurací2, čímž rozšiřují možnosti připojení. Notebooky jsou poháněny procesory Intel Core Ultra s technologií Intel vPro či procesory řady AMD Ryzen PRO 7030 v případě modelů ThinkPad L14 Gen 5 a L16 Gen 1. Nejen díky tomu optimálně spouští operační systém Windows 11, zvyšují produktivitu uživatele a pomáhají jim zefektivnit profesionální práci.

Udržitelnost a větší možnosti oprav

Od pracovních notebooků nové generace je vyžadována vylepšená uživatelská zkušenost a zároveň důraz na dodržování principů cirkulární ekonomiky. Aby mohla pomoci zákazníkům snižovat emise a dodržovat vlastní závazky a cíle v oblasti udržitelnosti, učinila společnost Lenovo na tomto poli významný pokrok prostřednictvím zlepšování dodavatelských řetězců, služeb, návrhů produktů a materiálů. To umožňuje společnosti přejít na cirkulární model „návrh, použití, vrácení, opětovné použití“ (design, use, return, re-use). Nové notebooky Lenovo ThinkPad ztělesňují tento závazek díky vylepšené opravitelnosti3 a s tím spojeným snížením množství elektronického odpadu, a také díky nabídce nové technologie od společnosti 3M4, která vylepšuje jas displeje a zároveň snižuje spotřebu energie. Další pozitivní změnou je začlenění nových hmatových značek usnadňujících práci uživatelům se zrakovým postižením.

Speciální sekce společnosti nazvaná Lenovo Product Diversity Office (PDO), která byla založena v roce 2020, usiluje o implementaci principů Diversity by Design a v minulosti představila kontrolní body do fáze plánování, vývoje a výroby produktů Lenovo tak, aby byla nová zařízení inkluzivní a přístupná všem. Kancelář Lenovo PDO spolupracuje s několika skupinami uživatelů včetně americké školy pro nevidomé a neslyšící Governor Morehead School. Cílem této spolupráce je lepší porozumění tomu, jak nevidomí a slabozrací uživatelé interagují se svým počítačem. Společnost Lenovo ve spolupráci s týmem Microsoft Accessibility Team začlenilo speciální hmatové značky do designu klávesnice a nastavilo tak nový průmyslový standard. Hmatové značky jsou nyní součástí nových designových modelů ThinkPad pro rok 20245.

Nedávno představené notebooky Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 a T14s Gen 5 jsou stejně jako dnes představený ThinkPad L14 Gen 5 vybaveny špičkovým řešením 3M Optical Film postaveným na technologii DBEF5 a dostupným na vybraných displejích 14palcových notebooků. Díky nasazení tohoto optického filmu mají uživatelé jistotu, že displej jejich notebooku poskytne nejen mimořádný jas až 400 nitů v porovnání s předchozími 300 nity, ale zároveň přispěje ke snížení spotřeby energie notebooku až o 16 %6. Tato vylepšená energetická účinnost se přitom projeví bez kompromisů v oblasti vizuálního jasu a čistoty zobrazení.

Jednou z klíčových vlastností nových modelů ThinkPad L14 Gen 5 a L16 Gen 1 je vylepšená možnost opravy zařízení s podporou od společnosti iFixit, která notebookům udělila předběžné skóre 9 z 10 možný bodů na škále opravitelnosti. Partnerství s touto společností, které bylo zmíněno v nedávném představení notebooků ThinkPad T14 Gen 5 a T16 Gen 3, pomohlo identifikovat způsoby jak zlepšit design a sestavení notebooků tak, aby uživatelé mohli svá zařízení jednoduše opravit či vylepšit. To je možné pomocí dostupných dílů vyměnitelných zákazníkem7 (CRU) jako je DIMM, klávesnice, SSD a WWAN, čímž se prodlužuje životnost uživatelských zařízení a dochází ke snižování množství elektronického odpadu. Závazek ke zvýšení opravitelnosti odlišuje společnost Lenovo od ostatních výrobců a zdůrazňuje její odhodlání vyrábět spolehlivější a odolnější produkty.

Neurální jednotky (NPUs) pro vylepšené možnosti AI

Zabudování procesorů Intel Core Ultra do notebooků řady ThinkPad L a X13 je zásadní změnou pro uživatele, kteří chtějí využívat umělou inteligenci ve svých pracovních postupech. NPU jsou specializované procesory navržené pro práci umělé inteligence8, jako je rozpoznávání obrázků, zpracování přirozeného jazyka nebo strojové učení. Přenesením těchto úloh na vyhrazenou část hardwaru mohou uživatelé dosáhnout lepšího výkonu celého zařízení, nižší spotřeby energie a rychlejší výpočetní rychlosti. Výsledkem je efektivnější a více responsivní práce s počítačem, díky čemuž jsou nová zařízení ThinkPad ideální pro pracovní postupy řízené umělou inteligencí.

Aplikaci Copilot ve Windows9 mají uživatelé na dosah ruky jakožto každodenního společníka pro práci s umělou inteligencí, který pracuje s mnoha různými aplikacemi ve Windows 11 tak, aby zjednodušil jednotlivé pracovní úkony, usnadnil ovládání a nastartoval kreativitu. Rychlý přístup k tomuto AI společníkovi zajistí jediné stisknutí speciální Copilot klávesy10.

A computer with a glowing keyboard

Description automatically generated

Procesor Intel Core Ultra podporuje více než sto vylepšených aplikací8 pro umělou inteligenci, včetně aplikací jako je Zoom, Microsoft Teams, Adobe Lightroom a Studio Effects, které jsou optimalizovány tak, aby poskytovaly vynikající uživatelský zážitek díky intuitivním funkcím a dynamickým možnostem použití. Jedná se o funkce zvyšující produktivitu jako je predikce textu, přepisy schůzek či souhrnné emaily, zatímco nástroje pro digitální obsah podporují kreativitu aniž by ohrozily výkon systému. Spolupráce společnosti Lenovo se strategickými partnery na poskytování personalizovaných AI řešení je hnacím motorem změny v oblasti osobních počítačů, který vede k intuitivnějšímu a efektivnějšímu uživatelskému zážitku.

Prověřená technologie pro náročné IT prostředí

Notebooky Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 a ThinkPad L16 Gen 1 jsou dostupné s procesory řady AMD Ryzen PRO 7030, které byly pečlivě navrženy tak, aby vynikaly v náročných prostředích podnikových IT operací. Procesory s až 8 vysoce výkonnými procesorovými jádry poskytují bleskurychlé možnosti multitaskingu a usnadňují bezproblémovou produktivitu tváří v tvář náročným úkolům. Díky integrované grafice AMD Radeon mohou uživatelé naplno využít vylepšený výkon pro vizualizaci, plynulé přehrávání 4K obsahu a podporu více displejů najednou. Integrace AMD PRO Technologies mimo jiné vylepšuje bezpečnostní protokoly v součinnosti s řešením Lenovo ThinkShield což zjednodušuje správu a pomáhá zlepšit stabilitu a spolehlivost zařízení ThinkPad. Notebooky ThinkPad L14 Gen 5 a L16 Gen 1 poháněné procesory řady AMD Ryzen PRO jsou přizpůsobeny přísným požadavkům IT týmů a zároveň jsou spolehlivými výkonnými notebooky navrženými tak, aby optimalizovaly efektivitu a výkon.

“Nejnovější pracovní notebooky Lenovo z řady ThinkPad L a ThinkPad X13 ztělesňují odhodlání společnosti Lenovo přinášet inovace a zvyšovat udržitelnost. Té dosahujeme pomocí nabídky funkcí jako je jednodušší opravitelnost, zvýšené používání recyklovaných materiálů a efektivnější řízení spotřeby energie,“ řekl Tom Butler, výkonný ředitel sekce IDG Commercial Product Portfolio ve společnosti Lenovo. “Díky výjimečné schopnosti procesorů navržených pro používání AI, zabudovanému zabezpečení a vylepšené správě zařízení jsou tyto notebooky ideální volbou pro náročné profesionály, kteří hledají vysoce výkonnou a ekologičtější technologii.”

Cena a dostupnost11

 • Lenovo ThinkPad L14 i Gen 5 bude na našem trhu dostupný od 2. čtvrtletí 2024 s cenou začínající na 27 475 Kč bez DPH.
 • Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 AMD bude na našem trhu dostupný od 2. čtvrtletí 2024 s cenou začínající na 25 475 Kč bez DPH.
 • Lenovo ThinkPad L16 i Gen 1 bude na našem trhu dostupný od 2. čtvrtletí 2024 s cenou začínající na 27 475 Kč bez DPH.
 • Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 AMD bude na našem trhu dostupný od 2. čtvrtletí 2024 s cenou začínající na 25 475 Kč bez DPH.
 • Lenovo ThinkPad L13 Gen 5 a L13 2-in-1 Gen 5 budou na našem trhu dostupné od 2. čtvrtletí 2024 s cenou začínající na 26 725 Kč bez DPH, respektive 29 975 Kč bez DPH.
 • Lenovo ThinkPad X13 Gen 5 a X13 2-in-1 Gen 5 budou na našem trhu dostupné od 2. čtvrtletí 2024 s cenou začínající na 34 975 Kč bez DPH, respektive 41 225 Kč bez DPH.

Produktové specifikace

ThinkPad L14 i Gen 5 ThinkPad L14 Gen 5
Výkon Procesory Intel® Core® Ultra AMD Ryzen 7030 Series
OS Windows 11 Pro, certifikace Linux
Paměť Až 64GB DDR5
Úložiště Až 2TB PCIe 4×4 M.2 2280 SSD
Grafika Až integrovaná Intel Arc Integrovaná AMD Radeon Graphics
Displej 14palcový 16:10 WUXGA IPS:

 • Bezdotykový, 400 nitů, DBEF5
 • Dotykový, 400 nitů, Low Blue Light, DBEF5
 • Bezdotykový, 400 nitů, Low Power, Low Blue Light
Audio Systém reproduktorů Dolby Audio®

Dolby Voice®

2 x reproduktor (50% PCC plast)

2 x mikrofon

Kamera HD RGB nebo 5Mpx RGB + infračervená kamera s krytkou
Baterie 46.5 Wh nebo 57 Wh (90% PCC plast);
Zabezpečení Čip dTPM 2.0, fTPM
Fyzické Dotyková čtečka otisků prstů Match-on-Chip na klávesnici

Možnost IR kamery s rozpoznáváním obličeje Windows Hello

Kryt webkamery

Slot pro zámek Kensington Nano

Konektivita Porty 1 x USB4 (Thunderbolt 4 u modelů Intel)

1 USB-C (10Gbps)

2 x USB-A (5Gbps)

1 x USB-A (Hi-Speed USB)

HDMI 2.1

1 x RJ45; 1 x Audio combo; Nano SIM

Wireless Až Wi-Fi 7 (pouze u modelů Intel); Wi-Fi 6E

Volitelné 4G LTE připojení

Bluetooth 5.3

Design Rozměry 313.7 x 226 x 18.66mm
Váha Začíná na 1.36 kg
Materiály Horní kryt: 50% recyklovaný hliník

B sheet: 50% PCC plast

Rám klávesnice: 60% PCC plast

Spodní kryt: 50% PCC plast (PC/ABS); 30% PCC plast (PC/CF)

Kryt reproduktoru: 90% PCC plast

Baterie: 90% PCC plast

Klávesy: 85% PCC plast (podsvícené); 70% PCC plast (bez podsvícení)

65W AC Adaptér: 90% PCC plast

ThinkPad L16 i Gen 5 ThinkPad L16 Gen 5
Výkon Procesory Intel Core Ultra AMD Ryzen 7030 Series
OS Windows 11 Pro, certifikace Linux
Paměť Až 64GB DDR5
Úložiště Až 2TB PCIe 4×4 M.2 2280 SSD
Grafika Až integrovaná Intel Arc Integrovaná AMD Radeon Graphics
Displej 16palcový 16:10 WUXGA IPS:

 • Bezdotykový, 300 nitů
 • Dotykový, 300 nitů, Low Blue Light
 • Bezdotykový, 400 nitů, Low Power, Low Blue Light
Audio Systém reproduktorů Dolby Audio®

Dolby Voice®

2 x reproduktor (50% PCC plast)

2 x mikrofon

Kamera HD RGB nebo 5Mpx + infračervená kamera s krytkou
Baterie 46.5 Wh (90% PCC plast); 57 Wh
Zabezpečení Čip dTPM 2.0, fTPM
Fyzické Dotyková čtečka otisků prstů Match-on-Chip na klávesnici

Možnost IR kamery s rozpoznáváním obličeje Windows Hello

Kryt webkamery

Slot pro zámek Kensington Nano

Konektivita Porty 1 x USB4 (20Gbps) (Thunderbolt 4 u modelů Intel, 40Gbps)

1 USB-C (10Gbps)

2 x USB-A (5Gbps)

1 x USB-A (Hi-Speed USB)

HDMI 2.0b

1 x RJ45; 1 x Audio combo; Nano SIM

Wireless Až Wi-Fi 7 (pouze u modelů Intel); Wi-Fi 6E

Volitelné 4G LTE připojení

Bluetooth 5.3

Design Rozměry 357.2 x 253.4 x 20.7mm
Váha Začíná na 1.77 kg
Materiály B sheet: 50% PCC plast

Rám klávesnice: 60% PCC plast

Spodní kryt: 50% PCC plast (PC/ABS)

Kryt reproduktoru: 90% PCC plast

Baterie: 90% PCC plast

Klávesy: 85% PCC plast (podsvícené); 70% PCC plast (bez podsvícení)

65W AC Adaptér: 90% PCC plast

ThinkPad L13 Gen 5 ThinkPad L13 2-in-1 Gen 5
Výkon Procesory Intel Core Ultra
OS Windows 11 Pro, certifikace Linux
Paměť Až 32GB LPDDR5
Úložiště Až 1TB PCIe 4×4 M.2 2280 SSD
Grafika Integrovaná Intel Graphics
Displej 13.3palců 16:10 WUXGA IPS:

 • Bezdotykový, 300 nitů
 • Dotykový, 300 nitů, Low Blue Light
 • Bezdotykový, 400 nitů, Low Power, Low Blue Light
 • Dotykový, 300 nitů
 • Dotykový, 400 nitů, Low Blue Light, EyeSafe
Audio Systém reproduktorů Dolby Audio® otočený směrem k uživateli Dolby Voice®

2 x reproduktor (50% PCC plast)

2 x mikrofon

Kamera HD RGB nebo 5Mpx RGB + infračervená kamera s krytkou; volitelně 5Mpx kamera otočená do prostoru u modelu L13 2-in-1
Baterie 46 Wh
Zabezpečení Čip dTPM 2.0, fTPM
Fyzické Čtečka otisků prstů v tlačítku pro zapnutí

Možnost IR kamery s rozpoznáváním obličeje Windows Hello

Kryt webkamery

Slot pro zámek Kensington Nano

Konektivita Porty 1 x Thunderbolt 4 (40Gbps)

1 USB-C (10Gbps)

2 x USB-A (5Gbps)

HDMI 2.1

1 x Audio combo; Nano SIM

Wireless Wi-Fi 6E

Volitelné 4G LTE připojení

Bluetooth 5.3

Design Rozměry 305 x 218 x 17.23mm
Váha Začíná na 1.26 kg
Materiály Horní kryt: 30% PCC plast

Spodní kryt: 30% PCC plast

Kryt reproduktoru: 50% PCC plast

Baterie: 90% PCC plast

Klávesy: 85% PCC plast (podsvícené); 70% PCC plast (bez podsvícení)

65W AC Adaptér: 90% PCC plast

ThinkPad X13 Gen 5 ThinkPad X13 2-in-1 Gen 5
Výkon Procesory Až Intel Core Ultra s Intel vPro, EVO Edition
OS Windows 11 Pro, certifikace Linux
Paměť Až 64GB LPDDR5x
Úložiště Až 2TB PCIe 4×4 M.2 2280 SSD
Grafika Až integrovaná Intel Arc Integrovaná Intel Iris Xe
Displej 13.3palcový 16:10 WUXGA IPS:

 • Bezdotykový, 300 nitů
 • Dotykový, 300 nitů
 • Bezdotykový, 400 nitů, Low Power, Eyesafe
 • Dotykový, 300 nitů
 • Dotykový, 400 nitů, Low Power, EyeSafe

Se zabudovaným perem Lenovo

Audio Dolby Audio® Premium otočený k uživateli

Dolby Voice®

2 x reproduktor (90% PCC plast)

2 x mikrofon

Kamera Až 5Mpx RGB + infračervená kamera s krytkou
Baterie 41 Wh nebo 54.7 Wh (90% PCC plast);
Zabezpečení Čip dTPM 2.0, fTPM
Fyzické Čtečka otisků prstů v tlačítku pro zapnutí

Možnost IR kamery s rozpoznáváním obličeje Windows Hello

Kryt webkamery

Slot pro zámek Kensington Nano

Konektivita Porty 2 x Thunderbolt 4 (40Gbps)

2 x USB-A (5Gbps)

HDMI 2.1

1 x Audio combo; Nano SIM

Wireless Až Wi-Fi 7; Wi-Fi 6E

Volitelně 4G LTE; 5G sub6 (u modelu X13 Gen 5)

Bluetooth 5.3

Design Rozměry 301.7 x 214.8 x 15.95 mm
Váha Začíná na 1.12 kg
Materiály Hodní kryt: 90% recyklovaný hořčík

Spodní kryt: 55% recyklovaný hliník

Horní kryt: 90% recyklovaný hořčík

Boční kryt: 90% recyklovaný hořčík

Spodní kryt: 90% recyklovaný hořčík

Kryt reproduktoru: 90% PCC plast

Baterie: 90% PCC plast

Klávesy: 85% PCC plast (podsvícené); 70% PCC plast (bez podsvícení)

65W AC Adaptér: 90% PCC plast

1 Podpora 64GB paměti není dostupná u modelů ThinkPad L13 Gen 5 a L13 2-in-1 Gen 5.

2 Připojení Wi-Fi 7, 4G LTE nebo 5G sub6 jsou volitelná. Může vyžadovat samostatně zakoupený Wi-Fi router a plán, který se může lišit podle místa. Platí další smluvní podmínky a/nebo poplatky. Rychlosti připojení se budou lišit v závislosti na umístění, prostředí, podmínkách sítě a dalších faktorech.

3 Díly vyměnitelné zákazníkem (CRUs) se mohou lišit podle modelu.

4 Technologie 3M Optical Film je aktuálně dostupná u modelů ThinkPad T14s Gen 5, ThinkPad T14 Gen 5 a ThinkPad L14 Gen 5

5 Hmatové značky jsou k dispozici na modelech ThinkPad pro rok 2024 s výjimkou zařízení ThinkPad X13 Gen 5, ThinkPad X13 2-in-1 Gen 5, ThinkPad L13 Gen 5 a ThinkPad L13 2-in-1 Gen 5

6 Údaje o úsporách energie jsou přibližné a založené na interním testování v optimálních laboratorních a síťových podmínkách pomocí standardizovaného softwaru MobileMark25. Skutečný výkon a úspora energie se bude lišit a bude záviset na mnoha faktorech, včetně konfigurace a použití produktu, softwaru, provozních podmínkách, bezdrátových funkcích, nastavení správy napájení, jasu obrazovky a dalších faktorech.

7 Díly vyměnitelné zákazníkem (CRUs) jsou dostupné výhradně prostřednictvím oficiálních kanálů podpory Lenovo a budou se lišit podle modelu.

8 AI funkce mohou vyžadovat zakoupení softwaru, předplatného nebo povolení poskytovatele softwaru či platformy a mohou mít specifické požadavky na konfiguraci nebo kompatibilitu.

9 Načasování dostupnosti funkcí se liší podle trhu a zařízení. Používejte aplikaci Copilot s účtem Microsoft nebo variantu Copilot s komerční ochranou dat bez dalších nákladů pomocí přihlášení k pracovnímu nebo školnímu účtu (Microsoft Entra ID) s Microsoft 365 E3, E5, F3, A3 nebo A5 pro fakulty, Business Premium a Business Standard. Postupem času budou také přibývat uživatelé v rámci Entra ID.

10 Copilot klávesa je k dispozici u vybraných modelů ThinkPad s výjimkou zařízení ThinkPad X13 Gen 5, ThinkPad X13 2-in-1 Gen 5, ThinkPad L13 Gen 5 a ThinkPad L13 2-in-1 Gen 5

11 Ceny nemusí zahrnovat daň a nezahrnují dopravu ani možnosti dopravy a mohou se změnit bez předchozího upozornění; platí dodatečné smluvní podmínky. Ceny jednotlivých prodejců se mohou lišit. Data dostupnosti a barevná provedení se mohou lišit v závislosti na geografické poloze a produkty mohou být dostupné jen na vybraných trzích. Všechny nabídky závisí na dostupnosti. Společnost Lenovo si vyhrazuje právo kdykoliv bez upozornění změnit nabídky produktů, funkce a specifikace.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com