Connect with us

Zprávy

Navigace uvnitř budov pomocí osvětlení usnadní nákupy

Signify (Euronext: LIGHT), světový lídr v oblasti osvětlení, přináší systém propojeného osvětlení Interact Retail, který umožní zákazníkům zažít budoucnost nakupování a prodejcům nabízí maximálně efektivní osvětlení včetně jeho snadné správy, ale i možnost statistik prodejů. Interact Retail je také vybaven unikátním systémem „komunikace pomocí viditelného světla“ -VLC (z ang. Visible Light Communication) pomocí kterého přináší možnost určování polohy uvnitř budov; tedy obdobný systém jako GPS pro určování polohy ve venkovním prostředí. Obchodníci tak budou moci zpříjemnit zákazníkům návštěvu i samotné nakupování, zejména pak v rozlehlých obchodech či nákupních galeriích. Nakupující tak mohou získávat aktuální informace o právě probíhajících akcích nebo doporučení nejvhodnější nákupní trasy svého nákupu přímo do telefonu.

Systém propojeného LED osvětlení Interact Retail maximálně zjednodušuje údržbu a provoz osvětlení a pomáhá výrazně snižovat náklady na energie, a to i díky analytickým funkcím, které pomohou s optimalizací jeho provozu. Díky funkci správy scén pak dokáže také zvýšit atraktivitu prodejny a jejích jednotlivých částí pomocí dynamického osvětlení, které může upozornit na speciální nabídky nebo přizpůsobit prostor konkrétním cílovým skupinám. Indoorová navigace pak pohodlně provede zákazníka prostorem a upozorní ho např. na speciální akce.

Jak indoorová navigace funguje?

Systém indoorové navigace je založen na technologii VLC, kterou jsou LED svítidla vybaveny. Každé takové svítidlo může vysílat unikátní kód prostřednictvím paprsku LED světla, který zachytí kamera chytrých telefonů, ale prostým okem je nedetekovatelný. Tyto unikátní paprsky tak definují síť souřadnic nutnou pro interiérovou navigaci, která je schopná pracovat s přesností na 30 cm. Významnou výhodou tohoto systému navigace je právě jeho integrální zabudování do osvětlení. Každý interiér tak bude mít svůj systém osvětlení, což znamená, že pro implementaci navigace není třeba žádná nová infrastruktura nebo speciální instalace nebo přístroje. Systém také nevyžaduje ani další údržbu či dodatečné zdroje energie.

Široké možnosti využití indoorové navigace

Systém indoorové navigace nalezne své uplatnění především v rozsáhlých objektech, jako jsou letiště, nádraží, zdravotnická zařízení, sklady, muzea či galerie – včetně těch nákupních. Spěchajícím cestujícím pomůže ušetřit cenné minuty. Pacienti jsou často ve stresu již ze samotné návštěvy zdravotnického zařízení a hledání toho správného oddělení a ordinace jejich stres jen zvyšuje. I jim může tato navigace významně pomáhat. Firmy mohou získat možnost poskytnout svým zaměstnancům pracovní prostory s centrálně řízením osvětlení a teploty, nebo například nabídnout nejbližší volné zasedací místnosti podle toho, kde se zaměstnanec zrovna nachází.

Nejrychleji ale indoorová navigace proniká do maloobchodního sektoru, tedy do obchodů a nákupních galerií. Zákazníkův mobilní telefon přesně ví, kde se jeho majitel nachází, a proto může nabízet relevantní mapy, produktové informace či propagační nabídky. Když se zákazník přiblíží k pultu s vystaveným zbožím a začne ho například porovnávat, aplikace mu může ukázat případné slevy a speciální nabídky na produkty v nejbližším zákazníkově okolí. Obchodník pak může zákazníka ve finále motivovat ke koupi vybraného zboží zasláním online slevového kuponu.

Důležitá je bezpečnost uživatelů

Systém indoorové navigace je uživatelsky přívětivý, jednoduchý a bezpečný systém, který přísně dbá o zachování soukromí uživatelů. Tok informací je pouze jednosměrný – od svítidla směrem k chytrému zařízení zákazníka, díky čemuž zůstávají data uživatelů systému a příslušné aplikace v naprostém bezpečí. Technologie navíc jako první krok vyžaduje od nakupujícího souhlas s přijímáním informací pomocí příslušné aplikace a nevyžaduje žádné ID údaje ani jiná potenciálně citlivá data.

Aby navigace fungovala naprosto spolehlivě, vysílají svítidla propojeného osvětlení se softwarem Interact Retail také nízkoenergetický Bluetooth signál, který umožňuje sledovat pozici zákazníka a zprostředkovávat mu relevantní informace, i když má své zařízení například v kapse či kabelce.

Pro všechny, kteří budou poskytovat služby interiérové navigace ve svých objektech, je důležité, že systém je dodáván spolu se SDK (Software Development Kit) jak pro iOS, tak i pro Android a cloudovými službami, což mohou poskytovatelé navigačních služeb či vývojáři jejich aplikací využít k implementaci navigačních schopnosti do vyvíjených aplikací.

 

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com