Connect with us

Zprávy

Multifaktorové přihlašování roste, i v důsledku agrese na Ukrajině

Válečný konflikt na Ukrajině se stal jedním z faktorů, které dále urychlily přihlašování s pomocí multifaktorové autentizace (MFA) místo používání tradičních hesel. Podle analýzy 2022 Duo Trusted Acces Report společnosti Cisco velmi výrazně také roste počet účtů umožňujících ověřování prostřednictvím WebAuthn bez odesílání citlivých dat mimo notebook či mobil. Válka rovněž vystřelila Bělorusko, hlavního spojence Ruska, vzhůru v žebříčku blokovaných zemí.

Zpráva 2022 Duo Trusted Access Report analyzovala data z více než 13 miliard autentizací na 49 milionech zařízení a více než 490 tisících unikátních aplikací. Průzkum probíhal v období od června 2021 do června 2022 na zhruba 1,1 miliardy autentizací měsíčně v zemích globální zákaznické základny autentizační aplikace Duo. „Bezpečnostní strategie, jako například uplatňování principu nulové důvěry, ve spojení s přihlašováním bez hesel výrazně přispívají nejen k posilování bezpečnosti, ale současně i zpříjemňují uživatelskou zkušenost,“ uvedl Dave Lewis, Global Advisory CISO ve společnosti Cisco. Podle zprávy přestavuje nasazení MFA jeden z nejjednodušších způsobů obrany proti hackerů. MFA totiž přidává další vrstvu bezpečnosti a útočníci se v situacích, kdy narazí na MFA v řadě případů stáhnou a přesunou svoji pozornost ke snazším cílům.

Hlavní zjištění Duo Trusted Access Report

Ověřování bez hesel stále roste

Trvale se zvyšuje počet účtů, které umožňují přihlášení prostřednictvím WebAuthn. Při tomto typu přihlašování jsou citlivá data stále na zařízení, neposílají se nikam na server a nelze je tedy zneužít formou phisingu, nebo útokem typu man-in-the-middle. Počet účtů, u nichž lze využít WebAuthn, vzrostl od roku 2020 o více než 50 %. V roce 2021 byla WebAuthn možná u 53,5 % účtů (Google, Facebook, Salesforce a mnoho dalších), zatímco v roce 2022 to bylo již 65,2 % účtů.

MFA posílily o 38 %

Počet autentizací s pomocí MFA meziročně posílil o 38 % na celkem 13 miliard přihlášení za rok. Nejvyšší růst vykázalo Irsko (přeš 51 %), následované Španělskem (42 %), Japonskem, Novým Zélandem, Mexikem a Ukrajinou. Zhruba 81 % používaných mobilních telefonů přitom umožňuje přihlašování s pomocí biometrie (nejčastěji otisky prstů).

Aplikace směřují do cloudu

Stále vyšší počet přihlášení směřuje k aplikacím v cloudu. Meziročně se počet cloudových aplikací zvýšil o 24 %.

Bělorusko v nemilosti

Pravděpodobně kvůli vstřícnému postoji k Rusku se výrazně zvýšil počet účtů, k nimž se nelze přihlásit z Běloruska. Zatímco v roce 2021 figurovalo Bělorusko v žebříčku blokovaných zemí na 20. místě, po vypuknutí konfliktu na Ukrajině poskočilo na 8. příčku. Přihlášení z Běloruska nyní blokuje pětina všech organizací, které geografická hlediska uplatňují ve své bezpečnostní politice. V případě Ruska, které žebříčku blokovaných zemí vévodí, to bylo 78 % organizací již před vypuknutím agrese na Ukrajině. Po ní se tento podíl ještě zvýšil na 82 %. Na druhém místě žebříčku odmítaných zemí se již dlouhodobě drží Čína (73 %), následovaná Severní Koreou (42 %) a Íránem (38 %).

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com