Zprávy

Mobil nebo tablet pod stromeček? Tipy, jak ochránit děti před nástrahami online světa

Každoročně najde mnoho dětí pod stromečkem nějaký technologický dárek, ať už jde o první mobilní telefon, tablet nebo v případě starších studentů notebook. Spolu s novým zařízením by ale děti měly dostat i dostatek informací o tom, jak se na internetu chovat bezpečně a neohrozit sebe ani svá data. Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti, přináší přehled největších rizik, která na děti a studenty v online světě číhají.

„Není pochyb o tom, že internet je cenným nástrojem pro děti každého věku, ať už jde o komunikaci nebo vzdělávání. Je ale také místem, kde číhá řada nebezpečí – kyberšikana, krádeže identity, online predátoři a mnohá další. Klíčovou roli v prevenci sehrávají především rodiče a učitelé, právě oni by měli pomoci dětem zorientovat se v oblasti internetové bezpečnosti,“ říká Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu. „Prvním krokem by mělo být nastavení hranic, především stanovení času, který mohou děti na svém zařízení denně strávit, a jaké stránky a aplikace mohou používat. Především zpočátku by rodiče měli zvážit umístění počítače ve společné místnosti, lépe tak mohou kontrolovat, jak dítě tráví čas online. Pomoci může i nastavení rodičovské kontroly, která poskytuje další vrstvu ochrany díky kontrole, filtraci a znepřístupnění nevhodného obsahu,“ doplňuje Ondřej Šťáhlavský.

Tři rizikové oblasti online světa

Děti a mládež dnes využívají svá zařízení s připojením k internetu k celé řadě aktivit – od komunikace s kamarády až po vypracování domácích úkolů. Proto by také měli dobře znát rizika, která pohyb na internetu přináší. Díky tomu pak mohou dělat rozvážnější rozhodnutí a vyhnout se potenciálním hrozbám.

  • Digitální stopa

„Děti by si měly uvědomit, že všechno, co na internetu udělají, zanechává stopu, ať už jde o navštívené internetové stránky nebo příspěvek na sociálních sítích,“ upozorňuje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu. Online aktivity často „žijí“ věčně, je tedy obtížné, ne-li nemožné, později informaci z internetu odstranit. Neopatrné chování dětí na internetu často vede k porušení soukromí, které může vyústit v zasílání nechtěného nebo nevhodného obsahu. Způsoby, jak udržet digitální stopu pod kontrolou, jsou různé. Rodiče by s dětmi měli projít nastavení soukromí, mít přehled o založených účtech a profilech, ale také o tom, co na internetu zveřejňují.

  • Hesla a přístupové údaje

„K prolomení hesel dnes existuje celá řada pokročilých metod jako například sociální inženýrství, password spraying nebo útok hrubou silou (brute force attacks). Je tedy důležité, aby se děti naučily používat pro každý účet samostatné, silné heslo. Zároveň by měly umět rozpoznat známky nejběžnějších útočných taktik, jako je například phishing,“ říká Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

  • Online komunikace

Kyberzločinci dnes používají celou škálu nástrojů, aby získali důvěru online uživatelů. Vytvářejí falešné internetové stránky nebo e-maily, aby z nic netušících lidí vytáhli citlivé informace nebo peníze. Dospělí by měli naučit děti rozpoznat potenciálně nebezpečný web nebo zprávu a zdůraznit, že při sebemenší pochybnosti se mají ozvat. „Stejně jako je obtížné rozeznat falešný web, není snadné ani identifikovat online predátora. Proto by si děti měly dát velký pozor na to, s kým komunikují na digitálních platformách a vyhnout se sdílení jakýchkoli osobních informací,“ varuje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Exit mobile version