Zprávy

MiR slaví 10. výročí a pokračuje v globálním růstu

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR), největší dodavatel autonomních mobilních robotů (AMR) slaví 10. výročí od svého vzniku. Před více než deseti lety se myšlenka plně autonomních mobilních robotů (AMR) bezproblémově interagujících s lidskými zaměstnanci ve skladech a výrobních zařízeních zdála být futuristickou vizí. Dnes už tisíce mobilních robotů Mobile Industrial Robots (MiR) dodává díly, přepravuje hotové výrobky a zajišťuje řadu dalších logistických úkolů – to vše bez potřeby lidské obsluhy, bez nutnosti vytváření izolovaných, chráněných pracovišť nebo bez jakékoliv externí navigační infrastruktury.

A to je pouze začátek, trh s AMR roboty má potenciál růstu po několik příštích desetiletí, resp. analytici očekávají, že trh AMR bude dosahovat každoročního dvouciferného růstu minimálně do roku 2027.

„MiR byl jedním z prvních hybatelů v oboru AMR a byl vizionářem ve vývoji škálovatelné platformy robotů, které by bylo možné snadno nasadit a integrovat do továren a skladů,“ řekl Ash Sharma, výkonný ředitel společnosti Interact Analysis. „Neustále pokračuje v inovacích a pomohl tomuto odvětví vyrůst z úplných začátků na úroveň, na které je dnes – byznysem v hodnotě miliard dolarů, kde AMR fungují v tisících provozech po celém světě.“

Prezident MiR Jean-Pierre Hathout věří ve schopnost společnosti udržet si pozici globálního lídra na trhu a nadále stále více a více zpřístupňovat tuto technologii zákazníkům všech velikostí a odvětví. „Během prvních 10 let historie MiRu jsme již byli svědky neuvěřitelných pokroků v technologii a aplikacích,“ řekl J.-P. Hathout. „Přestože jsme stále relativně mladá společnost, udělali jsme obrovský pokrok jak z hlediska růstu, tak zkušeností. Jakožto globální lídr na trhu po dobu celé dekády se MiR jednoznačně zasloužil o demonstraci jasných důkazů, že AMR jsou bezpečným, spolehlivým a uživatelsky přívětivým řešením přínosným pro mnoho přepravních úkolů. Díky našim zkušenostem pramenícím ze spolupráce s velkým počtem zákazníků neustále posouváme hranice automatizované interní logistiky.“

Společnost s globálními ambicemi

V květnu 2013 se zakladatel MiR Niels Jul Jacobsen rozhodl změnit způsob, jakým společnosti zvládají svou interní logistiku. Thomas Visti se k němu připojil na konci roku 2014. Oba měli rozsáhlé zkušenosti z jiné úspěšné robotické společnosti Universal Robots, které jim poskytly cenné poznatky o trhu a jasnou strategii, jak během několika málo let dovést společnost od nuly ke světovému úspěchu.

V prvních letech byl Thomas Visti na cestách s robotem MiR100 v kufru svého auta a prezentoval jej distributorům a společnostem. Od samého počátku se však MiR zaměřoval na globální přístup postavený na prodeji prostřednictvím distributorů a specifické produktové řadě. Roboty MiR dnes prodává více než 220 distributorů a certifikovaných systémových integrátorů v 60 zemích. Kromě své centrály v Odense v Dánsku má MiR regionální kanceláře v Bostonu; Holbrooku, New Yorku; San Diegu; Chelmsfordu, Massachusetts; Georgetownu, Kentucky; Singapuru; Frankfurtu; Barceloně; Yokohamě; Soulu a Šanghaji.

Kontinuání trajektorie růstu

V dubnu 2018 byla společnost MiR odkoupena americkou firmou Teradyne (NYSE:TER), což ještě urychlilo pozici společnosti jako lídra na světovém trhu. Z pouhých tří zaměstnanců na začátku roku 2015 zaměstnává MiR v současnosti více než 420 lidí v Dánsku a po celém světě s ročním obratem 77 milionů dolarů (za rok 2022).

Na tržbách MiR se podílí velké nadnárodní společnosti, včetně takových jako Toyota, Ikea, Novo Nordisk, Denso, DHL a Schneider Electric. Sloučení s AutoGuide Mobile Robots v roce 2022 přispělo k dalšímu posílení mezinárodní přítomnosti MiRu, což ještě více zvýšilo schopnost MiR obsluhovat efektivně segment velkých podniků.

„Naším hlavním zaměřením byli vždy velcí globální zákazníci, protože tyto typy společností jsou obvykle hlavními tahouny trhu, pokud jde o přijetí nových technologií,“ řekl J.-P. Hathout. „Vnímáme naše zákazníky jako blízké a cenné partnery v našem úsilí rozvíjet technologii AMR a vyvíjet stále nové nástroje, které napomohou lepšímu přijetí na trhu a větší škálovatelnosti.“

Strategické zaměření na vývoj softwaru

Kromě neustálého vývoje nových AMR modelů společnost MiR nedávno uvedla nový cloudový softwarový nástroj, který umožňuje vlastníkům flotil sledovat a analyzovat operace jejich robotů a získávat užitečné poznatky, které mohou přispívat ke zlepšení výkonu robotů.

„S rostoucími flotilami robotů roste i poptávka po softwarových nástrojích pro optimalizaci výkonu a správu kompletních flotil,“ dodal J.-P. Hathout. „Pokud chceme, aby AMR byly stejně běžné jako vysokozdvižné vozíky a paletové vozíky, je nezbytné, abychom odstranili překážky pro implementaci, nutnost náročného přeprogramování a usnadnili údržbu. V tomto směru jsme již učinili značný pokrok a pevně věřím, že jsme zatím využili pouze zlomek skutečného potenciálu automatizovaných logistických řešení.“

Exit mobile version