Connect with us

Zprávy

Metaversum může být rájem zločinců

Nejdiskutovanější vize virtuálního světa zvaná metaversum představuje v prezentacích jejích propagátorů naprostý přelom v našem dosavadním pojetí internetu. Podle předpokladů se má velmi věrně blížit reálnému světu. Rozšířená nebo ryze virtuální realita má přinášet lidem a firmám (avatarům) vynikající prostředí pro budování a udržování kontaktů, zábavu, sdílení obsahu či týmovou práci. Ale také příležitost k nákupům, obchodování a investování.

A tam, kde jsou peníze a možnosti zisku, i když nemají podobu bankovek a mincí, se logicky dříve či později objeví také zločin a podvodníci. Proto je třeba fenomén metaversum podrobit zkoumání a kritickému pohledu z hlediska rizika potenciálu zločinu, ohrožení kybernetické bezpečnosti.

Odborníci z Cisco Talos, jednoho z největších soukromých kyberbezpečnostních týmů na světě, dokonce neváhali metaversum označit za „sen zločinců“. Jaký rizikový potenciál podle nich metaversum skrývá?

  • V metaversu neexistují „klasické“ peníze ani „klasické“ vlastnictví. Důvěrně známé sny, za nimiž se řada lidí pachtí celý život, nahrazují kryptoměny a NFT tokeny. Ty samozřejmě nejsou žádnou naprostou novinkou, obojí se má čile k světu již řadu let. Problémem ale je, že metaversum bude koncentrovat masu lidí právě s kryptoměnami a NFT tokeny.
  • Kryptoměny a NFT tokeny jsou anonymizované, v případě, že o ně jejich legální vlastník nějakým způsobem přijde, je prakticky nemožné je zpětně dohledat. Zcela odlišné mechanismy fungování činí pachatele krádeže kryptoměny ještě hůř zjistitelným, než v případě zcizení údajů o bankovním účtu a jeho „vyluxování“.
  • NFT tokeny jsou velice hodnotné a ceněné, některé lze použít například pro vstup na různé akce. Již v současné době se objevují pokusy o falšování těchto specializovaných NFT. NFT tokeny se aktuálně také zhusta používají v obchodu s uměním. Například věhlasná aukční síť Sotheby´s již s využitím NFT organizuje dražby.
  • Metaversum je prakticky neregulovanou oblastí. Bez dohledu takových institucí, jakými jsou například centrální banky, burzovní komise apod. Pro potenciální oběti zločinu nejsou vytvořeny žádné mechanismy ochrany.
  • I v souvislosti s covidovou pandemií roste zájem lidí o sociální interakci realizovanou na virtuální bázi. Metaversum má ambici nabídnout zcela jinou kvalitu kontaktů než tradiční sociální sítě. Bude jistě přitahovat velké množství lidí toužících po tomto druhu kontaktů. Na druhé straně bude řada z nich zranitelná a málo orientovaná v novém prostředí. Což z nich dělá snadný terč.

Odborníci Cisco Talos již zaznamenali aktivity kyberzločinců, kteří vytvářejí schémata útoků cílených kryptoměny a NFT, které se používají k identifikaci a přístupu do metaversa. Již v průběhu pandemie, s rozvojem komunikace na sociálních sítích a počtu vzdálených připojení, čelíme bezprecedentnímu růstu hackerských pokusů o útoky. Metody útočníků se neustále zdokonalují. Nemůžeme očekávat, že by metaversum zůstalo v tomto směru nepovšimnuto. Neopatrným návštěvníkům metaversa hrozí velké ztráty, navíc umocněné faktem anonymity transakcí.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com