Connect with us

Zprávy

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie. Trh se stále nevzpamatoval ze zákazu technologií Huawei

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je k 5G připojen podprůměrný podíl obyvatelstva a operátoři vesměs garantují nedostačující rychlost stahování. Na pozici premianta Evropy naopak dosáhl německý Berlín. Analytici také připomínají, že markantní vliv na zhoršující se postavení Londýna měl především zbrklý zákaz technologií od čínské společnosti Huawei, který v roce 2020 prosadil kabinet tehdejšího premiéra Johnsona.

Analýza společnosti MedUX řadí Londýn z hlediska kvality 5G připojení na poslední místo z deseti vybraných evropských metropolí. Navzdory tomu, že je hlavní město Spojeného království premiantem z hlediska performance sociálních sítí a vede si velmi dobře i na poli streamingu, zaostává v dalších klíčových ukazatelích. Těmi jsou především celková uživatelská zkušenost a rychlost připojení, v obou případech nejhorší ze vzorku evropských měst. O moc lépe na tom Londýn není ani se spolehlivostí a dostupností připojení – zde se Londýn umístil na nelichotivé předposlední příčce.

V Londýně je momentálně k 5G připojeno 77,5 % obyvatel, což je méně než průměr evropských metropolí. Uživatelům navíc nabízí průměrnou rychlost stahování jen 143 megabajtů za sekundu. Pro srovnání, celkový vítěz měření MedUX, Berlín, se může pochlubit dosahem 5G na 89,6 % obyvatel a nejrychlejší stahování má zase portugalský Lisabon (528 megabajtů za sekundu). Londýn ale v rychlosti značně zaostává i za předposledním umístěným – Mnichov momentálně poskytuje rychlost stahování 259 megabajtů za sekundu.

„Spojenému království se nedaří hned z několika důvodů. Nejdůležitější parametry, ve kterých tamní mobilní sítě zaostávají, jsou rychlost a dostupnost a responzivita,“ uvedl Rafael Galarreta, šéf marketingu v MedUX, pro CNBC. Responzivita je podle něj přitom extrémně důležitá, zejména pro online gaming a cloud gaming, což jsou oblasti, které musí poskytovatelům zaručit přístup k jejich oblíbeným hrám de facto 24/7. Galarreta naopak nešetřil slovy chvály na adresu vítězného Berlína: „Němci jsou velmi dobří v tom, že jsou ve všech oblastech velmi důslední.“

Srovnatelnou kvalitu 5G připojení jako německé hlavní město vykazuje podle autorů studie i španělská Barcelona, francouzská Paříž, nebo italský Milán. Z hlediska dostupnosti ovšem vede opět Porto v Portugalsku, kde je k 5G připojeno na 91 % obyvatel. Aby se Londýn mohl s těmito městy poměřovat, znamenalo by to v první řadě sjednotit parametry 5G sítí jednotlivých operátorů. Ze studie vyplývá, že v Londýně se kvalita velmi odlišuje v návaznosti na konkrétní lokalitě, ze které se připojujete. To pak ovlivňuje kvalitu uživatelské zkušenosti, spolehlivost, dostupnost, přístupnost, rychlost i pokrytí.

Zákaz Huawei ostrovnímu království zavařil

Analytici před propadem Spojeného království varují už delší dobu. „Slib skutečného 5G zůstává prozatím pouze slibem. Boom 5G sítí provázel neskutečný hype, telekomunikační společnosti do nich investovaly miliardy a pak se stáhly. Lze proto říct, že Spojené království už promarnilo příležitost stát se v této oblasti opravdovým leaderem,“ uvedl před rokem Paolo Pescatore, analytik společnosti PP Foresight, pro The Financial Times. To je poněkud chmurné konstatování pro stát, který byl v roce 2019 jedním z prvních, který se implementaci komerčního 5G aktivně věnoval.

Co se v mezičase pokazilo? Řada analytiků poukazuje především na rozhodnutí kabinetu bývalého konzervativního premiéra Borise Johnsona, který v roce 2020 vystavil nekompromisní stopku 5G technologiím od čínské společnosti Huawei. Ty by měly ze sítí kompletně zmizet nejpozději do roku 2027, což se týká kritického jádra sítě i všech jejích okrajových částí. Galarreta považuje tento zákaz, společně s dopady oborových fúzí a akvizic a často iracionálním přístupem regulátora, za jeden z hlavních důvodů, proč Spojené království přišlo o svou pozici na 5G výsluní.

„Tento zákaz, který spoustu operátorů donutil přehodnotit strategii, pravděpodobně nyní významně ovlivňuje parametry jako celkové pokrytí, dostupnost a uživatelskou zkušenost. Zejména pokud vezmeme v potaz to, že zákaz Huawei přišel až potom, co operátoři začali 5G služby nabízet veřejnosti,“ připomíná Galarreta s tím, že absolutní dopad zákazu lze jen obtížně kvantifikovat, protože šetření MedUX bere v potaz především kvalitu služeb a celkovou zkušenost koncových uživatelů.

Podle zprávy společnosti Strand Consulting teď technologie Huawei tvoří zhruba 41 % britské 5G infrastruktury. Tento podíl by se do roku 2027 měl smrsknout na nulu, což se pravděpodobně neobejde bez dalších komplikací a restrukturalizací dodavatelských řetězců. Dá se předpokládat, že tyto procesy dále pochroumají pověst britských operátorů, kteří se už teď umisťují na nižších příčkách v rámci evropské špičky. Nejlépe je momentálně hodnocena společnost EE, zaujímající 12. místo. Následuje Vodafone na 24. místě, Three na 33. místě, a čtyřlístek uzavírá O2 na 36. místě.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com