Connect with us

Zprávy

Kompaktní širokoúhlý Sony Power Zoom objektiv s konstantní světelností F4

Společnost Sony představila nový objektiv FE PZ 16-35MM F4 G (SELP1635G), jímž rozšířila svou nabídku na celkových 66 objektivů s bajonetem E. Jedná se o širokoúhlý power zoom objektiv s vynikající kvalitou obrazu, vysoce výkonným ostřením a mimořádnou ovladatelností, který byl navržen tak, aby vyhovoval potřebám nejlepších světových tvůrců.

Tento nový objektiv v sobě ukrývá výsledek rozsáhlých zkušeností společnosti Sony v oblasti konstrukce objektivů. Je nejlehčím[2] širokoúhlým power zoom objektivem na světě s konstantní světelností F4 a disponuje vynikajícím výkonem i ovladatelností. Tento kompaktní objektiv nabízí vytříbenou kvalitu obrazu, řadu možností pro expresivní vyjádření a ovládání, které zaujme současné náročné tvůrce obsahu. Představuje také skvělou volbu pro fotografy, protože nabízí nádhernou kresbu typickou pro objektivy řady G, úžasný výkon ostření a snadno ovladatelný power zoom v pozoruhodně kompaktním objektivu, který je ideální pro těla kompaktních fotoaparátů. Celková délka těla objektivu zůstává při ostření a zoomování neměnná, takže se objektiv FE PZ 16-35MM F4 G hodí pro všechny účely, od natáčení vlogů a filmů až po snímání vzdálených objektů a fotografování krajiny.

„S rostoucí poptávkou po tvorbě kvalitního obsahu, zejména v online prostředí, roste potřeba „hybridních“ produktů, které jsou vhodné jak pro fotografie, tak pro natáčení videí,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu divize Digital Imaging společnosti Sony Europe. „Model FE PZ 16-35MM F4 G byl precizně navržen tak, aby splňoval potřeby těchto náročných uživatelů. Jako nejlehčí širokoúhlý výkonný zoom s konstantní světelností F4 na světě odstraňuje veškeré překážky, které brání jejich kreativitě.“

Výjimečná kvalita obrazu

Objektiv FE PZ 16-35MM F4 G nabízí mimořádnou kombinaci úžasného rozlišení a nádherného bokehu v kompaktním provedení. Optická stavba objektivu zahrnuje dva členy AA (Advanced Aspherical), jeden asférický člen, jeden člen Super ED (Extra-low Dispersion) a jeden člen ED a jeden asférický člen ED. Chromatická a sférická aberace jsou současně potlačeny, takže je zajištěn vynikající optický výkon po celé ploše snímku a v rozsahu zoomu 16-35 mm. Použití prvků AA v pokročilé optické konstrukci rovněž zajišťuje vynikající výkon při přiblížení v celém rozsahu zoomu – minimální ostřící vzdálenost je 0,28 m při 16 mm a 0,24 m při 35 mm, přičemž maximální zvětšení je 0,23x. Optimalizovaná povrchová úprava navíc účinně potlačuje odlesky a duchy a zajišťuje jasné, ostré a dobře prokreslené snímky.

Kruhová clona a pečlivě propracovaná sférická aberace společně zajišťují hladký a hluboký bokeh po celé ploše snímku, který dokáže dodat snímku dokonalou atmosféru.

Vysoce výkonný autofokus

Objektiv FE PZ 16-35MM F4 G využívá, jako vůbec první z objektivů Alpha, šest originálních lineárních motorů XD (extreme dynamic) společnosti Sony, které pohánějí ostření i zoom. Rychlá odezva a plynulý, tichý chod tohoto systému dává uživatelům novou tvůrčí svobodu. V kombinaci s tělem vlajkové lodi Sony Alpha 1 je možné udržet přesné zaostření při kontinuálním snímání fotografií rychlostí až 30 snímků za sekundu.[3]

Ostření je důležité zejména při natáčení zpomalených záběrů, videí v rozlišení 4K nebo 8K. FE PZ 16-35MM F4 G je kompatibilní s těly řady Alpha[4], spolehlivě zaostřuje a plynule a tiše sleduje i rychle se pohybující objekty. Vysoce výkonné lineární motory XD, optimalizovaná optická konstrukce a citlivé ovládání přispívají k mimořádně přesnému výkonu ostření, aniž by tím utrpěly kompaktní rozměry objektivu.

Vylepšený obraz, power zoom a ovládání pro náročné filmové aplikace

Na základě zpětné vazby od předních tvůrců navrhla společnost Sony model FE PZ 16-35MM F4 G tak, aby poskytoval dokonalý obraz a ovládání, které potřebují. Je vybaven nejnovější optickou technologií, která omezuje tzv. focus breathing a také přeostřování a axiální posun při zoomování. Zajišťuje tak snadné snímání v nejvyšší kvalitě. Ostření, zoomování a ovládání clony jsou také extrémně tiché, což výrazně snižuje hluk a vibrace, které mohou rušit záznam videa. ​

Díky nově navrženému elektronickému systému výkonného zoomu, který je poháněn lineárním motorem XD, nabízí objektiv FE PZ 16-35MM F4 G pokročilé ovládání s odezvou a bezprostředností manuálního zoomu bez elektrického pohonu. Páčka zoomu s proměnlivou rychlostí zoomu usnadňuje provádění superpomalého zoomu s konstantní rychlostí. Power zoom minimalizuje chvění fotoaparátu, ke kterému může docházet při ovládání kroužku zoomu, a při použití s kompatibilními těly fotoaparátů mohou uživatelé přizpůsobit pohyb kroužku zoomu tak, aby vyhovoval podmínkám fotografování.

Další fantastickou vlastností je možnost používat tlačítka a ovládací prvky na kompatibilních tělech nebo příslušenství k ovládání zoomu na dálku.

Funkce Linear Response MF navíc zajišťuje, že ostřicí kroužek reaguje přímo a lineárně na jemné ovládání při manuálním ostření, a clonový kroužek umožňuje rychlé, přímé a snadné manuální ovládání clony.

Vynikající mobilita, ovládání a spolehlivost

Prvotřídní design a technologie se spojily v kompaktní a lehký objektiv, který se navíc může pochlubit power zoomem, který zajišťuje špičkový výkon ostření, přiblížení a ovládáním clony – skvěle se přenáší a výborně se s ním pracuje. Jako nejlehčí širokoúhlý[5] objektiv s power zoomem a světelností F4 na světě váží FE PZ 16-35MM F4 G pouhých 353 gramů, což je přibližně o 30 % méně než u modelu SEL1635Z, a má rozměry pouhých 80,5 mm x 88,1 mm s průměrem filtru φ72 mm.

Celková délka objektivu zůstává při ostření a zoomování konstantní, což zajišťuje ideální vyvážení a manipulaci. Konzistentní vyvážení činí z tohoto objektivu ideální volbu pro natáčení videa s gimbalem. Zaostřovací kroužek lze při natáčení videa snadno ovládat prstem a sousední zaostřovací a zoomovací kroužky jsou odstupňované, takže je lze snadno rozlišit a ovládat hmatem při sledování monitoru.

Mezi další působivé funkce objektivu FE PZ 16-35MM F4 G patří zámek clonového kroužku (Iris Lock Switch), který lze aktivovat, aby se zabránilo náhodnému pohybu clonového kroužku mezi nastaveními [A] a F4 – F22, a přizpůsobitelné tlačítko pro uzamčení ostření, které umožňuje přesné ovládání.

Objektiv má konstrukci odolnou proti prachu a vlhkosti[6] a fluorovou povrchovou úpravu předního členu, takže zůstane čistý a spolehlivý i při použití venku.

Cena a dostupnost

Nový objektiv FE PZ 16-35MM F4 G bude v prodeji od května 2022 u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony za doporučenou maloobchodní cenu 39 490 CZK.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com