Zprávy

Huawei zahajuje druhý ročník Women in Tech

Na míru šité workshopy, cílený mentoring a přístup k cennému know-how – atraktivní aktivity čekají i v letošním roce na účastnice výběrového vzdělávacího programu Women in Tech společnosti Huawei a Hospodářské komory České republiky. Odborná porota z řady přihlášek vybrala deset unikátních podnikatelských projektů spjatých s technologiemi a jejich lídryně nyní mají jedinečnou příležitost po zbytek roku rozvíjet svůj projekt pod vedením špiček v oboru. První setkání účastnic proběhlo začátkem týdne v sídle Hospodářské komory, následující měsíce přinesou specializovaná školení i setkání s úspěšnými absolventkami programu v rámci mentorské skupiny Master mind.

„V Česku máme spoustu technologických talentů. V rámci Women in Tech jsme se však rozhodli zaměřit konkrétně na podporu žen, jelikož jejich zapojení do tohoto oboru je stále zatíženo řadou předsudků,“ vysvětluje iniciativu Gabriela Löbel, manažerka pro CSR projekty ve společnosti Huawei. Program i celá komunita Women in Tech pomáhají ženám nejen rozvíjet talent, ale zároveň poskytují nástroje pro efektivnější komunikaci a prezentaci vlastních projektů. V průběhu příštích měsíců se tak desítka podnikatelek naučí mimo jiné jak oslovovat investory, či jak pracovat s mediální podporou.

Zároveň budou moci čerpat ze zkušeností absolventek i dalších úspěšných žen, jako je například ambasadorka projektu, česká mentorka a podnikatelka Linda Štucbartová. V letošním roce byl program poprvé otevřen široké veřejnosti a organizátory potěšil především velký zájem žen z rozmanité škály oborů. „Jsem ráda, že se opět sešla velmi různorodá skupina žen, které využívají technologie ve svých startupech. Dávají dalším ženám skvělý příklad, že ‚tech‘ neznamená jen IT a kódování. Každá třetí žena totiž o podnikání uvažuje, ale pouze 8 % svému snu věří,“ podotýká Štucbartová.

Z desítek přihlášek bylo nakonec vybráno deset finalistek, jejichž podnikatelské zaměření nejlépe odpovídá základním pilířům iniciativy Tech4All společnosti Huawei. „Tech4All je naší dlouhodobou misí, jejíž cílem je zpřístupnění digitálního světa všem bez rozdílu a která jde ruku v ruce se snahami OSN o digitální inkluzi. Hlavními pilíři této iniciativy jsou vzdělávání, životní prostředí, zdraví a rozvoj,“ dodává Löbel.

Navíc na dnešní den připadá Mezinárodní den žen v technických oborech. Tento svátek podporuje větší zastoupení žen v technických oborech. Digitalizace způsobuje obrovský hlad po kvalifikovaných ajťácích, jen v ČR jich v současnosti chybějí desítky tisíc a v Evropě jde o stovky tisíc. Pro ICT firmy je žádoucí, aby rostoucí podíl zaměstnanců tvořily ženy. Jejich současné zastoupení je zhruba 17 % z téměř osmi milionů ICT specialistů v Evropě, v Česku to však dělá necelých 10 %. Podle dat Eurostatu ale ajťaček v zemích Evropské unie každoročně přibývá. V České republice jich podle nejnovějších průzkumů za posledních 5 let přibylo 8 %, avšak i nadále v celoevropském kontextu pokulháváme, mj. za Bulharskem nebo Řeckem.

Účastnice mají v současné době za sebou první setkání s organizátory a vzájemné představení jednotlivých projektů. V rámci programu je pro ně nyní připravena série worskhopů, mentoringový program, networkingové akce i Master mind setkání s účastnicemi loňského ročníku. Nebude chybět ani účast na mezinárodní vzdělávací konferenci. Program bude individuálně upravován pro jednotlivé účastnice tak, aby každá měla šanci pracovat na rozvoji podnikatelském i osobním, a to dle svých preferencí a přání.

„Těším se především na praktické přínosy využití nových technologických přístupů v oblasti módního průmyslu a v neposlední řadě i na networking a nové vhledy na podnikání,“ uvedla Jaroslava Šnejdarová, zakladatelka značky pro těhotné a kojící maminky WO-MUM. Na programu se jí líbí mimo jiné to, že ženy mohou sdílet své zkušenosti, úspěchy, ale i obavy s dalšími podobně smýšlejícími ženami. Podobný názor má také Martina Staimmer, autorka jógové platformy ZEN SPACE, která zároveň vyzdvihuje důležitost existence programů zaměřených na ženy minimálně do té doby, dokud nebude s ženským potenciálem zacházeno stejně jako s mužským. „Podporovat ženy v podnikání je velmi důležité, protože je nás jako podnikatelek strašně málo. Necítím nikde podporu,“ říká Lenka Titová, zakladatelka společnosti Volný termín, jež spoluje poskytovatele turistických služeb se zákazníky.

Druhý ročník Women in Tech bude probíhat do prosince 2023. Účastnice druhého ročníku Huawei Women in Tech a jejich podnikatelské projekty naleznete níže:

Petra Doubková | EcoHaus

Eva Dubinská | Mysli jinak

Marie Froulíková | Kudykampus

Jaroslava Glaserová | Stimvia

Aneta Klečka Geistová | Femvie

Adéla Sedláčková | Loono

Martina Staimmer | Zen Space

Vlaďka Steinová | Prana Your Way

Jaroslava Šnejdarová | Wo Mum

Lenka Titová | Volný termín

Exit mobile version