Connect with us

Zprávy

GFI Software: jen šestina českých firem vidí v AI klíčový prvek rozvoje IT bezpečnosti

Společnost GFI Software, dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích, uvedla, že podle jejího dotazování provedeného mezi českými a slovenskými partnery a zákazníky, pouze 17,5 % vidí umělou inteligenci AI jako hlavní motor rozvoje jejich IT bezpečnosti v roce 2024. Praktické využití AI pak nejvíc dotázaných spatřuje hlavně při skenování zranitelností, obraně proti ransomwarovým útokům a ochraně e-mailů.

Umělá inteligence je přitom v oblasti kybernetické bezpečnosti celosvětovým fenoménem, ať již z pohledu hrozeb, tak z hlediska její integrace do bezpečnostních nástrojů. Řada studií potvrdila její zneužití například ve phishingových útocích, které se vyznačují vysokou sofistikovaností a značným dosahem. Na druhou stranu výrobci bezpečnostního softwaru dnes integrují AI do svých řešení, aby zvýšili efektivitu ochrany svých zákazníků před takovými útoky, a to včetně GFI Software, která nedávno oznámila postupnou integraci komponenty CoPilot do všech svých řešení.

Výsledky dotazování mezi lokálními partnery a zákazníky:

  • V letošním roce bude hlavním motorem rozvoje bezpečnostních řešení pro 52 % dotázaných směrnice NIS-2, pro 17,5 % pak využití AI a pro 16 % edukace vlastních zaměstnanců.
  • 36,5 % využití AI v IT bezpečnosti vítá, 19 % má z ní obavy a 32 % zaujímá neutrální postoj. Jen 12,5 % se domnívá, že vliv AI se přeceňuje
  • Nejvíce respondentů vidí nejlepší využití AI pro skenování zranitelností (74 %), k obraně proti ransomwaru (69 %) a k ochraně firemních e-mailů (55 %)
  • 87 % považuje za největší letošní bezpečnostní výzvu phishingové útoky směrované na zaměstnance.

„Chápeme výzvy spojené s vlivem směrnice NIS-2, avšak AI představuje velkou příležitost a IT bezpečnost je jednou z oblastí, kde čekat se rozhodně nevyplatí,“ řekl Zdeněk Bínek, ředitel společnosti ZEBRA SYSTEMS, distributora řešení GFI Software v ČR a na Slovensku. „Řada našich dodavatelů integrovala či integruje AI do svých řešení včetně GFI Software. Ani my nechceme zůstat pozadu a plánujeme v letošním roce využít umělé inteligence k dalšímu zlepšení našich služeb a k posílení kybernetické bezpečnosti našich partnerů a zákazníků.“

GFI Software vloni oznámila že všechny své produkty postupně posílí o schopnosti generativní umělé inteligence (GenAI). Společnost instaluje do každého své produktu GenAI komponentu CoPilot. Každý produkt portfolia GFI Software získá svou vlastní komponentu CoPilot, která využívá sílu generativní AI. Ať již půjde o KerioConnet CoPilot, Exinda CoPilot nebo jakýkoliv jiný produkt, uživatelé mohou očekávat velký skok ve funkčnosti, možnostech využití a celkové uživatelské zkušenosti.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com