Connect with us

Zprávy

Evropští partneři TD SYNNEX sázejí na služby, virtuální realita je neláká

Společnost TD SYNNEX, která je předním globálním IT distributorem, na základě rozsáhlého průzkumu mezi evropskými technologickými partnery, sestavila výhled rozhodujících trendů v IT ekosystému v nejbližších třech letech. Partneři jednoznačně potvrdili, že klíčovým tématem bude růst všech oblastí, které lze zahrnout do segmentu služeb.

European Technology Ecosystem Benchmark Report shrnuje předpokládaný vývoj na evropském trhu na základě výpovědí 107 středně velkých (do 1000 zaměstnanců) partnerů. Z dotazování TD SYNNEX získala informace o aktuální situaci na trhu i o perspektivě vývoje v následujících několika letech. Účastníci průzkumu definovali, jaká je pozice jejich firmy v současnosti, jaké mají portfolio, nebo do kterých segmentů a technologií hodlají nejvíce investovat.

Obavy, že celý IT svět uteče do cloudu se v očích partnerů zatím nenaplňují. Většinově (63 %) uvádějí, že přeprodej hardwaru zůstane klíčovou součástí jejich podnikání. Hardware navíc poskytuje partnerům příležitost nabízet i s ním související služby. A právě růst podílu služeb představuje nejvýraznější trend partnerského ekosystému v příštích letech.

Služby na vzestupu

Partneři po celé Evropě shodně počítají s tím, že v příštích třech letech porostou všechny kategorie služeb.

Vůbec nejmarkantnější bude vzestup tzv. managed services, jejichž růst predikují tři čtvrtiny respondentů. Zhruba polovina oslovených pak počítá s posilováním v oblasti „cokoli jako služba“ (XaaS), a přibližně 30 % partnerů hodlá upevňovat pozice prostřednictvím prodeje svých vlastních řešení. Ta v současné době podílejí na příjmech partnerů pouhými 4 %.

Necelá polovina (49 %) partnerů označuje XaaS jako model služeb, který nejčastěji poptávají jejich zákazníci. Zároveň ale zatím jen 39 % partnerů takové služby poskytuje. V příštích třech letech se to ovšem radikálně změní. Partneři chtějí vyjít vstříc poptávce a v roce 2025 bude nějakou formu XaaS nabízet 70 % z nich.

Příjmy partnerů táhne bezpečnost

Největším tahounem příjmů jsou podle 43 % evropských partnerů servery, storage a bezpečnostní řešení, přičemž 40 % oslovených také považuje tyto segmenty za nejziskovější. Vůbec největší zisky pak partnerům přinášejí bezpečnostní řešení.

Druhou oblast, která zaujímá výrazný podíl na příjmech, představují koncová zařízení a networking. Přičemž téměř čtvrtina dotázaných (24 %) ji označuje za nejziskovější. A konečně třetí nejvýznamnější zdroj příjmů tvoří řešení pro hybridní cloud.

Naopak spíš vlažně se zatím evropští partneři staví k technologiím rozšířené a virtuální reality (AR/VR). Pouze 17 % oslovených evropských firem počítá s tím, že do konce příštího roku začnou nabízet AR/VR řešení svým zákazníkům. A to navzdory faktu, že evropský trh v segmentu metaverza dosahuje podle IDC 16 miliard dolarů a očekává se jeho 150% růst v nejbližších dvou letech.

Podobně zatím nedoceněnou oblastí je ESG reporting. Do řešení v oblasti ESG plánuje investovat pouze 14 % evropských partnerů.

Další podrobnosti z European Technology Ecosystem Benchmark Report naleznete zde a zde.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com