Connect with us

Zprávy

Citlivá data uživatelů lze ukrást i přes videa na YouTube, varuje Fortinet

Experti z laboratoří FortiGuard Labs nedávno odhalili zločineckou skupinu, která využívá YouTube kanály k šíření nebezpečného kódu Lumma Stealer. Ten krade uživatelům přihlašovací údaje i další citlivá data. Typickým zdrojem jsou videa s tematikou cracknutých aplikací. Na oko se tváří jako návod, jak obejít placení některého z populárních programů, a obsahují škodlivé URL adresy, často zkrácené nástroji typu TinyURL nebo Cuttly.

„Lumma Stealer se zaměřuje na citlivé informace v napadeném zařízení. Tento typ malwaru dokáže uživateli ukrást přihlašovací údaje, systémová data i informace z prohlížeče, nebo například získat přístup ke kryptopeněžence,“ říká Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu. Malware Lumma Stealer je nabízen na dark webu již od roku 2022 a bezpečnostní experti zaznamenali globálně více než dvanáct serverů ovládaných útočníky, kde se ukradené informace shromažďují.

V první fázi útoku se hacker nabourá do účtu některého z tvůrců obsahu na platformě YouTube a nahraje videa tvářící se jako návod na bezplatnou instalaci placeného softwaru. Popisek u videa pak uživatele vyzývá ke stažení ZIP souboru. Aby se útočníci vyhnuli blokování webovými filtry, využívají k uložení souborů místo vlastních serverů různé open-source platformy, jako jsou například GitHub a MediaFire. Soubory ovšem neobsahují nástroj k instalaci vytoužené aplikace, jak slibuje popisek u videa, ale vedou k přímému stažení nového privátního .NET zavaděče, který následně do napadeného zařízení pustí malware Lumma Stealer. O tom, že tento typ podvodu je stále živý a úspěšně šíří malware svědčí i fakt, že soubory ke stažení jsou pravidelně aktualizovány a počet stáhnutí neustále narůstá.

Šíření Lumma Stealer prostřednictvím YouTube je sofistikovaným způsobem, jak získat důvěru uživatelů. Instalační ZIP soubory jsou účinnou návnadou a využívají motivaci uživatelů nainstalovat si danou aplikaci. URL adresy z webových stránek s otevřeným zdrojovým kódem mají ještě více oslabit nedůvěru uživatelů. Jak se tedy vyhnout bezpečnostnímu riziku? „Zvýšená obezřetnost je třeba v případě nejasného zdroje aplikací. Uživatelé by vždy měli využívat pouze legitimní programy pocházející od renomovaných poskytovatelů, které jsou bezpečného, ověřeného původu,“ shrnuje nejúčinnější způsob obrany Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com