Connect with us

Zprávy

Cisco s globálními partnery rozjíždí privátní 5G síť jako službu

Společnost Cisco dokončila přípravy nezbytné pro globální spuštění nabídky privátních 5G sítí. Cisco Private 5G jde cestou maximálního zjednodušení, a proto je založena na principu předplacené služby. To výrazně urychluje nasazení v podnicích, poskytuje okamžitý přehled o nutných nákladech a dovoluje projekt 5G realizovat bez nutnosti vyškolit a platit v podnicích expertní 5G IT tým.

Privátní 5G sítě přinášejí zásadní upgrade podnikové konektivity s mnohem vyšší přenosovou rychlostí, posílením bezpečnosti dat, jednoduchou instalací. Parametry privátní 5G jsou maximalistické: rychlosti přenosu dat dosahují až 20 gigabitů za sekundu, na kilometru čtverečním lze připojit milion jednotek, latence pohybuje v jednotkách milisekund… Privátní 5G tak dokáže podobné, co podnikový Ethernet, připojit prakticky neomezené množství jednotek, které ale navíc mohou být v pohybu.

Síť jako služba

V rámci maximálního zjednodušení je Cisco Private 5G nabízena jako předplacená služba. Takže nevyžaduje investice do infrastruktury, firemní IT personál se nemusí učit velmi složitou technologii 5G a implementace do firemního prostředí je velmi rychlá. Finanční stránka je pro firmu velmi průhledná a model úhrady za skutečné využití umožňuje zákazníkům svoji objednávku snižovat nebo zvyšovat podle aktuální potřeby.

Integrace s další podnikovou konektivitou

Cisco přitom počítá s tím, že privátní 5G se stane ve firmách doplňkem, nikoli náhradou již existujících Wi-Fi a Ethernetu a s nimi souvisejících systémů správy. 5G tak poskytne konektivitu především pro operační technologie a propojení fyzického prostředí podniků, přičemž v tradičních IT oblastech podniků bude nadále dominovat Wi-Fi/Wi-FI6/Wi-Fi6E. 5G může být ideální například pro pokrytí velkých areálů, jako jsou přístavy, nádraží, univerzitní kampusy nebo vojenské základny.

Cisco ve svém řešení klade důraz na integraci 5G s ostatními systémy. Pomocí jednoduchého portálu tak umožní správu všech sítí s jednotnými pravidly. Aplikace, uživatelé i zařízení tak podléhají stejným zásadám bez ohledu na to, zda se připojují přes kabel, Wi-Fi nebo privátní 5G.

Globální partneři pro rádiovou síť

Cisco pro projekt privátní 5G sítě uzavřela partnerství s globálními dodavateli technologie Open Radio Access Network (ORAN), která je klíčovou součástí řešení. Společnosti Airspan Networks a JMA Wireless přinášejí architekturu ORAN, kterou Cisco doplňuje mobilní technologií. Protože privátní 5G sítě jsou velmi vhodné k nasazení v průmyslových provozech, spoléhá Cisco i na fakt, že disponuje širokým portfoliem průmyslových směrovačů, přepínačů či aplikací pro průmyslové zabezpečení a správu. Právě průmysl bude podle odhadů odborníků největším odbytištěm privátních 5G síti, do tohoto sektoru by měla podle předpokladů směřovat až polovina všech instalací.

Cisco 5G v provozu

Cisco již v současné době spolupracuje se svými partnery na privátních 5G projektech pro zákazníky z celé řady průmyslových odvětví. 5G síť instalovala například u Texas A&M University, Zebra Technologies, Chaplin, Clair Global, Colt Technology Services, ITOCHU Techno-Solutions Corporation, Network Rail, Nutrien, Schaeffler Group, Toshiba, Virgin Media O2 a v řadě dalších.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com