Zprávy

Bezpapírová stavba – pokrok směrem k digitálnímu řízení staveb

Švýcarská stavební společnost KIBAG podniká poslední krok k bezpapírovému staveništi zavedením digitální kanceláře. Všichni pracovníci a dodavatelé si zde mohou prohlédnout plně digitalizované stavební plány a přímo je upravovat. Pro práci na stavbě má stavbyvedoucí k dispozici nedávno představený tablet TOUGHBOOK G2, což pomáhá zkrátit dobu realizace a minimalizuje chyby při stavbě.

Digitální práce pro každého

KIBAG je průkopníkem v realizaci digitálních projektů. „Vzhledem k tomu, že jsme již v naší kanceláři digitalizovali všechny relevantní pracovní postupy, bylo logické digitalizovat i poslední krok – práci na stavbě. Jinými slovy, implementovat systém BIM2Field a zpřístupnit jej stavbyvedoucímu,“ vysvětluje Manuel Weyermann, projektový manažer pro digitalizaci ve společnosti KIBAG Bauleistungen. Tak vznikl projekt digitální kanceláře staveniště.

V kanceláři staveniště, klíčové součásti každé stavby, jsou k dispozici plánovací a prováděcí dokumenty v papírové podobě všem zúčastněným stranám. Pracovní kroky na papíře však nelze automaticky zpracovávat a potvrzovat, nelze zobrazovat žádné 3D modely a chybí rozhraní pro okamžitou zpětnou vazbu do plánovacího oddělení. Přesně to chce společnost KIBAG ve spolupráci s Panasonic Connect vyřešit. Cílem je mít všechny informace a pracovní postupy digitálně dostupné na staveništi a moci digitálně prohlížet a zpracovávat všechny kroky, včetně detailů realizace, pracovních pokynů, objednávek, dodacích dokumentů, logistických procesů nebo reportingu přímo na místě stavby.

Situace

Zavedení bezpapírového pracovního prostředí v exteriéru. Cílem bylo vytvořit řešení, se kterým mohou všechny zúčastněné strany elektronicky sdílet, prohlížet, zpracovávat a komentovat plány a stavební dokumentaci a vizualizovat další pracovní kroky na jednom centralizovaném místě.

Řešení

Komplexní řešení sestávající z tabletů Panasonic TOUGHBOOK G2 včetně dokovacích stanic a monitorů Panasonic Pro v nově navržené digitální stavební kanceláři umožňuje všem pracovat přímo s digitální stavební dokumentací bez nutnosti cokoli tisknout.

Řešení kanceláře na staveništi BIM vyvinuté v rámci pilotního projektu se skládá z tabletu Panasonic TOUGHBOOK G2 s dokovací stanicí a displejem Panasonic Pro řady SQ1 s úhlopříčkou 49″a vysokým rozlišením 4K a s vestavěným bezdrátovým prezentačním systémem Cynap Pure. 4G Wi-Fi router s venkovní anténou zajišťuje stabilní připojení k síti.Vše je umístěné v malé stavební buňce, kterou lze flexibilně umístit na různá staveniště. „Formát je ideální pro různé stavební projekty a fáze stavby,“ uvedl Mario Sülz.

Výhody digitální stavební kanceláře

Stavbyvedoucí na stavbách společnosti KIBAG dosud pracovali s papírovými plány z kanceláře. Změny bylo nutné iniciovat přes kancelář, digitálně je zadat a následně vytisknout a dodat na stavbu. V budoucnu budou probíhat rychlé aktualizace a obousměrná komunikace, což je užitečné zejména v případě, že se realita na staveništi odchyluje od plánovacích specifikací. „To, že máme při stavbě vždy aktuální informace, je největší výhodou,“ říká Manuel Weyermann. „Šetří nám to drahocenný čas při realizaci a minimalizuje riziko chyb. A dojde-li na některém staveništi k neočekávané situaci, máme k dispozici okamžitou zpětnou vazbu.“

TOUGHBOOK pro náročné podmínky na staveništích

Stavbyvedoucí společnosti KIBAG oceňují nový koncept digitální kanceláře staveniště a její vybavení. „Se zařízeními Panasonic TOUGHBOOK jsme velmi spokojeni. Snadno se drží v ruce a mají robustní konstrukci pro použití na stavbě. Co skutečně oceňuji, je dlouhá výdrž baterie, která vystačí na celou směnu. Dotykový displej tabletu TOUGHBOOK G2 je dobře čitelný na ostrém slunci a lze jej ovládat i v pracovních rukavicích. Toughbook snadno odolá dešti, prachu, chladu a horku. Celé řešení od společnosti Panasonic je snadno použitelné a intuitivní,“ říká Renó Meinel, stavbyvedoucí společnosti KIBAG.

Digitalizace zvyšuje flexibilitu

„Na řešení Panasonic se mi líbí především to, že externí partneři se mohou velmi flexibilně připojit a sdílet svůj obsah z mobilních telefonů, tabletů nebo notebooků na obrazovce prostřednictvím bezdrátového rozhraní. Subdodavatel může například zobrazit své plány ze svého tabletu bez ohledu na operační systém, a to bez kabelů, adaptérů nebo instalace dalšího softwaru,“ pokračuje Manuel Weyermann. Je to díky tomu, že displej Panasonic je vybavený slotem pro záznam ze SDM modulu Cynap Pure, který umožňuje bezdrátový přenos obrazu ve všech běžných formátech, jako je Miracast, AirDrop, Chromecast a dalších. Jiná zařízení tedy mohou přenášet libovolný obsah na displej Panasonic SQ1 bez ohledu na operační systém a rozlišení. To znamená, že architekti, dodavatelé, řemeslníci a stavební dozor mohou ke komunikaci s týmem také jednoduše používat digitální kancelář Panasonic.

Panasonic – spolehlivý partner

Pro společnost KIBAG bylo velmi důležité nalézt technicky vyspělé a spolehlivé řešení. „Zařízení Panasonic jsme zvolili, protože s nimi máme dlouholeté zkušenosti v prostředí stavby. Jsou velmi odolná a vhodná pro každodenní použití na staveništi, a i za několik let budou stále k dispozici ve stejném provedení,“ říká Mario Sülz, projektový manažer ve společnosti KIBAG.

 

Exit mobile version