Connect with us

Zprávy

Atos představil superpočítač BullSequana XH3000

Společnost Atos představila novou generaci superpočítače postaveného na architektuře BullSequana XH3000. Jedná se o další posun v rámci exascale computingu. Slavnostní akce proběhla formou live streamu z pařížského Tokijského paláce, za přítomnosti generálního ředitele Atos Rodolphe Belmera a reprezentantů průmyslů i akademické obce.

„Superpočítače hrají klíčovou roli při zavádění inovací pro podniky, společnost a globální ekonomiku jako celek a jsou také klíčem k vědecké a ekonomické suverenitě v 21. století,“ říká Rodolphe Belmer, generální ředitel Atosu. „Jsme hrdí na naši roli lídra v oblasti HPC a na náš nový superpočítač BullSequana, který je výsledkem patnáctiletého úsilí v oblasti výzkumu a vývoje a spojuje odborné znalosti a zkušenosti společnosti Atos v oblasti vysoce výkonných výpočtů, umělé inteligence, kvantové technologie, bezpečnosti a digitální dekarbonizace. Superpočítače bezpochyby umožní některé z klíčových vědeckých a průmyslových inovačních průlomů budoucnosti.“

Nový superpočítač nabídne až šestinásobný výpočetní výkon na m² oproti předchozí generaci XH2000, tedy nejlepší výpočetní výkon na m² na trhu. Konfigurace bude plně škálovatelná, od 1 petaFLOPS do 1 exaFLOPS pro digitální simulace a do 10 exaFLOPS pro aplikace umělé inteligence, a to až budou na trhu procesory nové generace. Počítač bude disponovat až 38 standardizovanými sloty pro výpočetní a přepínací blade moduly.

BullSequana XH3000 bude první generací superpočítače Atos s podporou široké škály propojovacích sítí, jako jsou rozhraní InfiniBand HDR100/HDR a NDR200/NDR, BXI a vysokorychlostní ethernet 25GbE a 100GbE. Nabídne velkou flexibilitu z hlediska podpory nejnovějších procesů Intel, AMD, Nvidia či připravovaného evropského procesoru EPI, které budou mít výkon přesahující 1 000 W. Tedy takřka trojnásobek oproti dnešním 350 W.

Počítač si tak poradí s dnešními nejnáročnějšími technologiemi a zároveň je připraven na technologie budoucnosti, včetně procesorů, které se na trhu objeví v příštích 6 letech. Tomu má napomoct i vylepšené přímé kapalinové chlazení 4. generace s přívodem vody o teplotě 40 °C a nejvyšší účinností na trhu. Chladící výkon bude o 50 % vyšší než u předchozí generace (až 147 kW) a průtok až 280 l/min na sekundární síti, aby došlo ke komfortnímu pokrytí energetické náročnosti nadcházející generace procesorů a grafických karet. Vylepšený způsob chlazení a celkový ekologický design a architektura dělají z BullSequana XH3000 jeden z energeticky nejúspornějších počítačů na trhu.

„Nový systém BullSequana XH3000 je spojením špičkových inovací a nejmodernějších technologií. Umožní dosáhnout absolutního výkonu v mezích současných technologií a zároveň je připraven na nadcházející generace klíčových komponent. BullSequana XH3000 je navržen jak pro tradiční digitální simulace, tak pro hybridní výpočty s využitím výpočetních clusterů, umělé inteligence a systémů pro kvantové počítání. Přináší nejmodernější infrastrukturu pro široké spektrum uživatelů z vědecké komunity, průmyslu i veřejného sektoru,“ komentuje Jaroslav Vojtěch, vedoucí oddělení HPC & Big Data ve české pobočce společnosti Atos.

Nový superpočítač, navržený a vyrobený v Evropě, umožní řešit nové globální výzvy a rozvíjet vědecké, veřejné a průmyslové aplikace v mnoha oblastech, včetně bioinformatiky, farmacie, molekulární dynamiky a mechaniky, kvantové chemie a biochemie, umělé inteligence, personalizované medicíny, bioinženýrství, genomiky, meteorologie nebo boje proti změně klimatu. BullSequana XH3000 má být k dispozici v posledním čtvrtletí roku 2022.

Atos má 40 superpočítačů v celosvětovém žebříčku TOP500 nejvýkonnějších komerčně dostupných počítačových systémů na světě a 16 z nich v první stovce. V první stovce se na jaře roku 2021 mimo jiné umístil také EuroHPC postavený na architektuře BullSequana XH2000, který loni dodal český tým Atosu do bulharského Sofia Tech Parku.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com