Zprávy

Analýza: Intenzita DDoS útoků se meziročně zdvojnásobila. Nejvíce se stále útočí z Ruska

Počty DDoS útoků na české firmy v květnu oproti minulému měsíci spíše stagnovaly, v porovnání se stejným obdobím před rokem naopak zaznamenaly nárůst a jejich celková intenzita se zdvojnásobila. S tím souvisejí také další negativní dopady a využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků přitom již od července loňského roku míří z Ruska, které již druhý měsíc v řadě kralovalo také z pohledu intenzity útoků. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.

Stále více se nám potvrzuje trend přesunu od plošných hrubých útoků k větší efektivitě. Útoky jsou intenzivnější a lépe zacílené. Útočníkům dnes již tak často nejde o plošné zahlcení celé infrastruktury, spíše cílí na otevřené síťové porty, skrze něž pronikají přímo k jednotlivým aplikačním službám. Vedle intenzity se prodlužuje také doba trvání útoků. Díky tomu jsou tyto cílené útoky schopny napáchat stejné a často také větší a citelnější škody než plošné útoky s nižší intenzitou,“ říká Michal Štusák, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource přesáhl v květnu počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, hodnotu 200. Nejvíce útoků bylo stejně jako v předchozích měsících z Asie, ovšem nejintenzivnější útoky tentokrát směřovaly z Evropy. Z pohledu zemí je již dlouhodobě největší počet útoků z Ruska, které je již dva měsíce za sebou také na první příčce intenzity útoků. Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu byl v květnu v porovnání s předchozím měsícem na podobné úrovni, ale v porovnání s květnem loňského roku se zdvojnásobil.

Exit mobile version