Connect with us

Zprávy

Mezi finalisty největší ICT studentské soutěže Huawei jsou čím dál častěji ženy

Sedmý ročník studentské soutěže Huawei ICT Competition má za sebou úspěšné finále. Přes 120 tisíc studentů z více než dvou tisíc univerzit v 74 zemích a regionech po celém světě v průběhu minulých měsíců soutěžilo se svými technologickými projekty o místo na stupni vítězů. Na finále do čínského Šen-čenu, které poprvé od pandemie proběhlo prezenčně, se nakonec sjelo 146 týmů z 36 zemí. Pořadatelé vedle vynikajícího technologického talentu vyzdvihli také rostoucí zastoupení žen mezi finalisty, které se letos přehouplo přes 21 %.

Celosvětové finále Huawei ICT Competition 2022 – 2023

Studentské týmy si mezi sebou rozdělily ocenění mimo jiné za počiny v oblasti cloudových, síťových či výpočetních technologií. Během letošního finále byly také uděleny dvě speciální ceny: „TECH4ALL“ za řešení napomáhající digitální inkluzi a „Women in Tech“ za mimořádné počiny ženských účastnic. „Společnost Huawei zavedla ocenění Women in Tech, aby povzbudila ženské soutěžící, ale také podpořila sociální začlenění a rovnost žen a mužů v odvětví ICT,“ uvedla Vicky Čchang, viceprezidentka oddělení korporátní komunikace Huawei a poukázala na rostoucí zastoupení žen mezi globálními finalisty. „V letošním roce podíl soutěžících žen v celosvětovém finále přesáhl 21 %, což je o třetinu více než před třemi lety.“

Studentům k jejich úspěchům pogratuloval také prezident prodeje a rozvoje globálních partnerství v sekci Huawei Enterprise Siao Chaj-ťün: „Digitální talent a digitální dovednosti budou základem pro rozvoj digitální ekonomiky,“ uvedl Siao a zdůraznil, že abychom mohli jako lidstvo v této éře technologií společně prosperovat, je nutné digitální vzdělání zpřístupnit co největšímu počtu lidí. „V budoucnu hodláme poskytnout vzdělávací prostředky v oblasti ICT více školám po celém světě. V Huawei předpokládáme, že do roku 2026 vybudujeme celkem 7000 Huawei ICT akademií a každoročně vyškolíme více než 1 milion studentů, čímž výrazně zlepšíme digitální gramotnost a dovednosti studentů a tím podpoříme dynamičtější a inkluzivnější digitální svět.“

Své gratulace prostřednictvím videa zaslala zástupkyně generálního ředitele UNESCO pro vzdělávání Stefania Giannini, která uvedla, že tato soutěž slouží nejen jako nástroj ke zdokonalení digitálních dovedností studentů, ale také zkoumá proveditelná řešení pro udržitelný rozvoj. Giannini též vyjádřila, že UNESCO plně podporuje úsilí společnosti Huawei v oblasti vzdělávání o zlepšení globální konektivity a digitálních dovedností. Videohovorem se s účastníky předávacího ceremoniálu spojil také držitel Nobelovy ceny za mír a odborník na udržitelnost prof. Mohan Munasinghe, který prohlásil, že informační a komunikační technologie hrají klíčovou roli při harmonizaci hlavních pilířů udržitelného rozvoje – ekonomiky, životního prostředí a společnosti. Digitální technologie totiž pomohou zvýšit produktivitu a hospodářský růst a posílí inkluzivitu a spolupráci. Soutěž Huawei ICT Competition podle něj podporuje studenty v inovacích a významných objevech, které jsou nápomocné na cestě k vyváženému, inkluzivnímu a ekologickému růstu v celosvětovém měřítku.

Huawei ICT Competition je klíčovým projektem iniciativy Huawei Seeds for the Future 2.0, jejímž cílem je poskytnout platformu talentovaným vysokoškolským studentům a podpořit jejich vzájemnou komunikaci v oblasti ICT. Od konce roku 2022 spolupracuje společnost Huawei také s 2200 univerzitami na budování Huawei ICT akademií, které pomáhají každoročně proškolit více než 200 000 studentů.

Continue Reading

ICTrevue.cz přináší zpravodajství a zajímavosti ze světa ICT. Redakci můžete kontaktovat na e-mailu: redakceictrevue gmail.com